سازمان مردم‌نهاد (NGO) اورژانس ایتالیا  که شفاخانه‌ای را در کابل اداره می‌کند، اعلام کرد که ۲۷ تن از مجروحان انفجار دیروز که سه تن از آنها جان باخته‌اند در این مرکز تحت درمان قرار گرفته‌اند.

یک مقام امنیتی به الجزیره گفت در این انفجار ۲۰ نفر کشته و ۴۰ نفر زخمی شدند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان تأیید کرد که در این انفجار شماری از نمازگزاران کشته یا مجروح شده‌اند اما تعداد آنها را مشخص نکرد. او در توییتر نوشت:

«قاتلان غیرنظامیان و عاملان انفجار به زودی به سزای جنایات خود خواهند رسید.»

پلیس نیز اعلام کرد که این حادثه تلفاتی را در پی داشته اما درباره تعداد تلفات سکوت کرد. خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل به رویترز گفت:

«انفجاری در داخل یک مسجد روی داد. انفجار تلفاتی داشته است، اما آمار آن هنوز مشخص نیست.»

شاهدان به رویترز گفتند که صدای انفجار قوی بود تا بدان حد که در یکی از محله‌های شمال کابل شنیده شد و شیشه‌های ساختمان‌های مجاور هم شکسته شد. آمبولانس‌ها به سرعت خود را به محل رساندند.

رویترز به نقل از یک مقام اطلاعاتی طالبان که نخواست نامش فاش شود، گفت انفجار در مسجدی در منطقه خیرخانه کابل رخ داده است.

این منبع افزود که مولوی امیر محمد کابلی، امام جماعت مسجد در میان کشته‌شدگان است و تلفات همچنان ممکن است افزایش یابد. برخی منابع غیررسمی می‌گویند نمازگزاران از اهالی پنجشیر هم بودند.

الجزیره می‌نویسد تیم‌های اطلاعاتی در محل انفجار حضور دارند و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

علیرغم ادعای طالبان مبنی بر اینکه آنها امنیت را برای کشور به ارمغان آورده‌اند، افغانستان شاهد حملات منظم گروه‌های مسلح است. در ماه‌های اخیر شاخه خراسان گروه دولت اسلامی (داعش)  مسئولیت بسیاری از این حملات را بر عهده گرفته است.

مقامات طالبان گفتند که هفته گذشته، شیخ رحیم‌الله حقانی، رهبر مذهبی برجسته طالبان در یک حمله بمب‌گذاری شده در مدرسه علمیه در کابل کشته شد. داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

در ماه ژوئن/ خرداد سال جاری داعش مسئولیت حمله به معبد سیک‌ها در کابل را که منجر به کشته شدن دو نفر شد، بر عهده گرفت.

طالبان در اوت ۲۰۲۱ در جریان عقب‌نشینی پر هرج و مرج نیروهای ناتو به رهبری ایالات متحده قدرت را به دست گرفتند. هنوز هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است.