سعدا خدیرزاده، زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان ارومیه صبح روز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد از طریق حلق آویز کردن اقدام به خودکشی کرده است. این زندانی سیاسی به همراه فرزند دو ماهه‌اش در زندان به سر می‌برد.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ضمن اعلام این خبر به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که با اقدام به موقع دیگر زندانیان، روسری‌ای که سعدا خدیرزاده خود را با آن حلق‌آویز کرده بود از گردن او بیرون کشیده‌ شد و در حالی که وضعیت جسمانی او و فرزند دو ماهه‌اش بسیار وخیم بوده، به بهداری از زندان منتقل شده‌اند.

بنا به این گزارش وضعیت سلامت سعدا خدیرزاده و فرزندش در خطر جدی است.

هه‌نگاو روز گذشته گزارش داده بود که مأموران اداره اطلاعات ارومیه و حفاظت اطلاعات زندان مرکزی ارومیه سعدا خدیرزاده را سه‌شنبه ۲۵ مرداد احضار و مورد بازجویی و تهدید قرار دادند تا راه ارتباطی بند زنان زندان ارومیه با سازمان‌های حقوق بشری را به آنها معرفی کند.

سعدا خدیرزاده ۳۲ ساله و اهل پیرانشهر است. او در تاریخ ۲۲ مهر ۱۴۰۰ در حالی که باردار بود، توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت و به یک بازداشتگاه امنیتی در ارومیه منتقل شد.

سعدا خدیرزاده تقریباً تمام دوران بارداری‌اش را در زندان ارومیه گذراند. در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ فرزندش را در بیمارستان و با عمل سزارین به دنیا آورد.

مؤسسه کودکان زندانیان (کویپی) پیش‌تر در یک فراخوان اقدام فوری اعلام کرد سعدا خدیرزاده یکی از زنانی‌ است که جان و سلامت‌شان در معرض خطر جدی قرار دارد.

این زندانی سیاسی کُرد ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ در حالی که تنها یک روز از به دنیا آمدن فرزندش گذشته بود، بدون تکمیل دوره درمانی مجدداً به بند زنان زندان ارومیه بازگردانده شد.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پیش‌تر طی گزارشی درباره وضعیت سعدا خدیرزاده نوشته بود حدود یک ماه بعد از عمل جراحی او هم‌چنان خون‌ریزی داشته است و دختر ۴۰ روزه‌اش در آن زمان نیز در زندان به «حساسیت ناشناخته و اسهال» دچار شده بود.

سعدا خدیرزاده در مدت بازداشت تا قبل از وضع حمل در محیطی غیربهداشتی در زندان ارومیه نگهداری می‌شد و از دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی مناسب محروم بود.