صفحه اینستاگرام «ندای زنان ایران»، یکشنبه ۳۰ مرداد از انتقال اسرین درکاله، اکرم نصیریان و مریم محمدی سه فعال حقوق زنان و کودکان به زندان اوین خبر داد. هر یک از این سه فعال گروه «ندای زنان ایران» به تحمل ۳۰ ماه حبس محکوم شده‌اند.

این صفحه به نقل از فعالان نوشت:

«به جرم دفاع از برابری و حقوق انسانی همراه با دیگر رفقایم به زندان می‌روم تا دیوارهای زندان بار دیگر شرمسار به‌بند کشیدن انسانیت باشد. به امید روزهای بهتر.»

گروه «ندای زنان ایران» ضمن اعلام این خبر، «احکام ضد انسانی» علیه این فعالان را محکوم کرده و خواستار آزادی آن‌ها و لغو کلیه پرونده‌های سیاسی و امنیتی [علیه فعالان] شده‌ است.  

عکس از اینستاگرام ندای زنان ایران

اسرین درکاله، اکرم نصیریان و مریم محمدی به همراه ناهید شقاقی دیگر فعال «ندای زنان ایران» پیش‌تر اعلام کرده بودند که صدور حکم علیه‌شان پس از ده‌ها روز بازجویی در بند ۲۰۹ امنیتی زندان اوین و در انفرادی، بدون دسترسی به حضور وکیل صورت گرفته است.

هر چهار نفر هفته گذشته در صفحات اینستاگرامی خود از فشار دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بر وثیقه‌گذارانشان خبر داده و اعلام کرده بودند برای اجرای احکام حبس به زندان فراخوانده شده‌اند. آن‌ها نوشته بودند:

«در چند روز گذشته، اجرای احکام زندان اوین، مرا به همراه دیگر رفقایم در پرونده ندای زنان ایران به زندان فراخوانده است. دستگاه قضایی با فشار به وثیقه‌گذران مبنی بر ضبط وثیقه می‌خواهند ما را راهی زندان سازند. درحالی ما را به جرم اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، روانه زندان می‌کنند که اختلاسگران و دزدان مافیایی، امنیت زیست ملیونها انسان را به مخاطره انداخته اند و همچنان آزاد هستند.»

در ادامه این بیانیه آمده است:
«من و رفقایم تنها تلاش کرده‌ایم صدای اعتراض درد تبعیض و نابرابری  زنان ایران باشیم و در قاموس دزدسالاران، دفاع از برابری جرم تلقی می‌شود. در حالی‌که دیوارهای هیچ زندانی نمی‌تواند ندای برابری خواهی زنان را خاموش سازد.»

https://www.instagram.com/reel/Chg_l1HDF7x/?igshid=MDJmNzVkMjY=

اکرم نصیریان، ناهید شقاقی، اسرین درکاله و مریم محمدی روز ۱۹ آذر ۹۸ بابت اتهام اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و تظاهر به عمل حرام با مصداق بی‌حجابی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران هریک به سه سال و هشت ماه زندان محکوم شدند که سه سال از آن اجرایی است.

این چهار فعال حقوق زنان در بهار و تابستان سال گذشته دستگیر و مدتی درسلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی و به قید وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بودند.

اکرم نصیریان ۹ اردیبهشت در تهران بازداشت و روز پنجم خرداد با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی شد. ناهید شقاقی ۲۵ اردیبهشت در خانه خود در تهران بازداشت و اول تیر با تودیع وثیقه آزاد شده بود. مریم محمدی ۱۷ تیر در شهر گرمسار دستگیر و ۲۶ شهریور با قید وثیقه آزاد شده بود و اسرین درکاله ششم مرداد در گرمسار بازداشت و ۲۶ شهریور به قید وثیقه آزاد شده بود.