یک مقام ارشد اسرائیلی می‌گوید دولت اسرائیل به این نتیجه رسیده که عملاً تا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در نوامبر سال جاری، امکان حصول توافق احیای برجام بین ایران و قدرت‌های جهانی وجود ندارد.  

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام اسرائیلی که نام او اعلام نشده در جمعی از خبرنگاران گفت:

«اسرائیل انتظار ندارد که ایران با یک توافق جدید موافقت کند.»

او در ادامه افزود:

«در این برهه از زمان، به نظر می‌رسد که توافق هسته‌ای با ایران حداقل تا پس از انتخابات میان‌دوره‌ای (ایالات متحده) امضا نخواهد شد.»

شنبه ۱۰سپتامبر/۱۹ شهریور فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در تعهد تهران برای حصول «نتیجه‌ای مثبت» در مذاکرات احیای برجام جدا تردید دارند.

سه قدرت اروپایی یادآوری کردند که ایران برنامه هسته‌ای خود را بسیار فراتر از آنچه متناسب با مصارف غیرنظامی قابل توجیه باشد گسترش داده است. جمهوری اسلامی ایران هم در پاسخ، بیانیه سه قدرت اروپایی را غیر سازنده خوانده است.

یائیر لاپید، نخست وزیر موقت اسرائیل از آنچه که او «مواضع قاطعانه فرانسه، بریتانیا و آلمان» خواند قدردانی کرد. در همان حال، همزمان با این تحولات صبح دوشنبه لاپید برای دیدار و گفت‌وگو با صدراعظم آلمان وارد برلین می‌شود. بنا بر اعلام دفتر نخست وزیر اسرائیل برجام از محورهای گفت‌وگوی لاپید با اولاف شولتس است. لاپید قبل از عزیمت به برلین گفت:

«اسرائیل در حال انجام یک حرکت دیپلماتیک موفق برای توقف توافق هسته‌ای و جلوگیری از لغو تحریم‌ها علیه ایران است. هنوز این تلاش‌ع‌ها تمام نشده است. راه طولانی است. اما علائم دلگرم‌کننده‌ای وجود دارد. »

برخی از مفسران اسرائیلی این اظهارات را به عنوان بی‌میلی جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای ورود به توافقی دانسته‌اند که ممکن است زمینه‌ساز انتقادات جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا برای حمله به حزب دموکرات را فراهم کند.

آغاز نشست شورای حکام

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از آغاز نشست شورای حکام در روز دوشنبه خبر داد و گفت که این نشست به موضوع ایران هم می‌پردازد. میخائیل اولیانوف در توئیتر نوشت:

«نشست سپتامبرِ شورای حکام آژانس از روز دوشنبه آغاز خواهد شد.  موضوعات کلیدی که قرار است مورد بحث قرار گیرند عبارت‌اند از انتقال مواد هسته‌ای در قالب پیمان آکواس، ایمنی هسته‌ای، امنیت و پادمان‌ها در اوکراین و همچنین موضوعات بازرسی و پادمانی در ایران. »

آخرین دور مذاکرات احیای برجام بر اساس پیشنهاد اتحادیه اروپا چندی قبل به پایان رسید. ایران و آمریکا پاسخ‌های خود به متن پیشنهادی اروپا را به واسطه جوزپ بورل مبادله کردند، پیش از آنکه مقام‌های اسرائیلی رایزنی گسترده‌ای را برای ناکام گذاشتن بازگشت به برجام آغاز کنند، رسانه‌های بین‌المللی به نقل از دیپلمات‌های اروپایی، پاسخ‌های ایران را مثبت و قابل قبول گزارش کردند. این وضعیت اما ادامه نیافت.

پافشاری تهران بر بسته‌شدن پرونده‌های پادمانی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از یک سو و رایزنی‌های گسترده اسرائیل به عنوان مخالف اصلی توافق هسته‌ای و کاهش تحریم‌های وضع شده علیه ایران، مذاکرات را دوباره به بن‌بست کشاند و لحن دو طرف را تغییر داد.

روزنامه دولت روز گذشته نوشته بود اهمیت بسته شدن پرونده پادمانی ایران در آژانس در این است که اگر توافق برجام بخواهد احیا شود استفاده از مکانیزم ماشه منوط به گزارش آژانس علیه ایران و تخلف و تخطی ایران از برجام خواهد بود.