درگیری‌ها در مرز مورد مناقشه بین قرقیزستان و همسایه آسیای مرکزی آن تاجیکستان شعله‌ور شده است. در درگیری‌های اخیر ۲۴ نفر کشته شدند.

هر دو کشور فقیر محصور در خشکی یکدیگر را به از سرگیری جنگ در منطقه مورد مناقشه علیرغم توافق آتش بس متهم کرده‌اند.

سرویس مرزی قرقیزستان در بیانیه‌ای در روز جمعه ۱۶ سپتامبر/ ۲۵ شهریور اعلام کرد که نیروهایش به دفع حملات تاجیکستان ادامه می‌دهند.

در حالی که روسیه با اوکراین و ارمنستان با آذریابجان درگیر جنگ هستند، دو جمهوری دیگر اتحاد جماهیر شوروی سابق هم فرصت را برای آزمودن عزم طرف مقابل در درگیری‌ها مغتنم شمرده‌اند.

در بیانیه مرزبانی قرقیزستان آمده است که از طرف تاجیکستان، گلوله‌باران مواضع طرف قرقیزستان همچنان ادامه دارد و در برخی مناطق نبردهای شدیدی در جریان است.

وزارت بهداشت قرقیزستان بعداً اعلام کرد که ۲۴ شهروند کشته و ۸۷ نفر زخمی شده‌اند.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه نیز وقوع این درگیری‌ها را تایید کرده و نوشته است که قربانیان غیرنظامی هستند.

با این حال کامچی بکتاشیف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت که تلفات نظامی زیاد بوده است.

او گفت: «شرایط سخت است و در مورد اینکه فردا چه خواهد شد، هیچ کس نمی‌تواند تضمینی بدهد.»

قرقیزستان گفته است که نیروهای تاجیکستان با استفاده از تانک، نفربر زرهی و خمپاره وارد حداقل یک روستای قرقیزستان شده و فرودگاه شهر باتکن قرقیزستان و مناطق مجاور آن را گلوله باران کردند.

به نوبه خود، تاجیکستان نیروهای قرقیزستان را به گلوله باران یک پاسگاه و هفت روستا با «سلاح‌های سنگین» متهم کرد.

به گزارش اینترفاکس، وزارت امور اضطراری قرقیزستان گفت که بیش از ۱۳۶ هزار غیرنظامی از منطقه درگیری تخلیه شده‌اند.

دفتر ریاست‌جمهوری قرقیزستان گفت که پیش از این، صدر جباروف، رئیس‌جمهوری قرقیزستان و امامعلی رحمان، همتای تاجیکستانی او، با صدور دستور آتش‌بس و عقب‌نشینی نیروها در نشست منطقه‌ای در ازبکستان موافقت کردند.

قرقیزستان گزارش داد که درگیری در استان باتکن جنوبی که از جنوب، غرب و شمال به تاجیکستان و از شمال شرق به ازبکستان محدود شده ادامه دارد.

این منطقه جغرافیای سیاسی و قومی پرابهامی دارد. هر دو کشور مدعی‌اند که این منطقه بخشی از کشورشان است. سال گذشته نیز در همین منطقه رویدادهای مشابهی رخ داد و دو طرف را تا آستانه جنگ پیش برد.

اختلافات مرزی در این منطقه به صورت گسترده وجود داشته. هنوز مرز‌ها به روشنی مشخص نشده‌اند. درگیری‌های پیشین با دخالت و پادرمیانی کشورهای دیگر از جمله روسیه به سمت تنش‌زدایی رفته است. حال مشخص نیست که درگیری‌های اخیر هم کاهش خواهد یافت یا نه.

تمور عمروف، یکی از اعضای بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی، گفت که روستاهای دورافتاده محل مناقشه دو کشور از نظر اقتصادی مهم نیستند، اما هر دو طرف اهمیت سیاسی اغراق‌آمیزی به آن داده‌اند.

عمروف گفت که هر دو دولت به آنچه او «لفاظی پوپولیستی و ناسیونالیستی» می‌خواند تکیه کرده‌اند که مصالحه مرزی با هدف پایان دادن به درگیری را غیرممکن می‌کند.