نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت به شرط آن که امنیت اسرائیل تضمین شود، منعی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین وجود ندارد.

این نخستین بار است که یک رهبر اسرائیلی از «راه‌حل دو دولت» با صراحت حمایت می‌کند. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده جمعه ۱۵ ژوئیه در دومین مرحله از سفر خاورمیانه‌ای خود با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار و بر حمایت از راه حل «دو دولت» تأکید کرد.

بایدن در اراضی اشغالی با اذعان به اینکه در حال حاضر «شرایط برای ازسرگیری مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها آماده نیست» قول داده بود به تلاش‌ها برای نزدیک‌تر کردن دو طرف ادامه دهد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین خواستار «دست نکشیدن» از ایده صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها شده و تأکید کرده بود که طرفدار ایجاد یک کشور فلسطینی «مستقل» با «سرزمینی مشخص» در کنار اسرائیل است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در مقابل گفته بود:

«فرصت اجرای راه حل دو دولت و بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ ممکن است تنها امروز در اختیار باشد و….. من دست خود را برای رسیدن به صلح به سوی رهبران اسرائیل دراز می‌کنم.»

لاپید دو ماه بعد از سفر بایدن به خاورمیانه، از تریبون سازمان ملل گفت:

«توافق با فلسطینی‌ها بر اساس تشکیل دو دولت مستقل برای هر دو ملت، برای امنیت اسرائیل، برای اقتصاد اسرائیل و آینده فرزندان ما مناسب است.»

نخست‌وزیر اسرائیل یادآوری کرد:

«هرگونه توافقی مشروط به ایجاد یک کشور صلح‌آمیز فلسطینی است که اسرائیل را تهدید نکند.»

لاپید این وعده‌ها را کمتر از شش هفته قبل از  برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل در یکم نوامبر سال جاری مطرح کرد. احتمال پیروزی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق از جناح راست که از مخالفان سرسخت «راه حل دو دولت» است، وجود دارد.  

کشور مستقل فلسطین شامل بیت المقدس شرقی، کرانه باختری رود اردن و غزه خواهد بود. مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین تحت حمایت آمریکا در سال ۲۰۱۴ شکست خورد.

لاپید در بخش دیگری از سخنرانی خود بار دیگر ایران را محکوم کرد و بر عزم اسرائیل را برای جلوگیری از دستیابی دشمن دیرینه‌اش به سلاح هسته‌ای تأکید کرد. او گفت:

«تنها راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، قرار دادن یک تهدید نظامی معتبر روی میز است. ما توانایی‌هایی داریم و از استفاده از آن هراسی نداریم.»