Ad placeholder

جمع کثیری از ایرانیان ساکن هلند جمعه ۲۳ سپتامبر/ ۱ مهر در اعتراض به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی و در حمایت از اعتراضات سراسری مردم در ایران، در مقابل ساختمان پارلمان هلند در شهر لاهه گرد هم آمدند.

این تجمع که از ساعت ۱۴بعدازظهر به وقت محلی به مدت دو ساعت در جریان بود، یکی از پرشورترین تجمع‌های سیاسی ایرانیان هلند در یک دهه گذشته بود و افراد و احزاب با گرایش‌های سیاسی مختلف در این تجمع حضور داشتند و در کنار هم یک‌صدا بر علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دادند. تظاهرکنندگان پلاکاردهایی از جمله با تصاویر مهسا (ژینا) امینی و فعالان سیاسی دربند در دست داشتند و شعارهایی در محکومیت جمهوری اسلامی و نظام حاکم سر‌می‌دادند. همانند دیگر نقاط جهان در هلند نیز شعار زن زندگی آزادی و مرگ بر دیکتاتور، از شعارهای اصلی این تجمع بود.

در این تجمع سوران منصورنیا، برادر برهان منصورنیا از جان باخته‌های آبان ۹۸ در کرمانشاه که با شلیک نیروهای یگان ویژه به شکم‌اش جان باخت، دقایقی سخن گفت و پیام مادران آبان را قرائت کرد.

پس از او نیز عمار ملکی، فعال سیاسی ساکن هلند در محکومیت جمهوری اسلامی و در همبستگی با اعتراضات اخیر دقایقی سخن گفت.

چند تن از حاضرین در این تجمع در حمایت از اعتراضات مردم ایران، کنش نمادین تراشیدن موی سر را انجام دادند.

مهسا (ژینا) امینی، زن کرد ۲۲ ساله را که از سقز همراه با خانواده‌اش به تهران رفته بود، گشت ارشاد ۲۲ شهریور دستگیر کرد. در همان روز و در بازداشت نیروهای پلیس امنیت اخلاقی، او به کما رفت و چهار روز بعد با مرگ مغزی و ایست قلبی در بیمارستان کسری درگذشت. مرگ مهسا(ژینا) امینی با موج گسترده‌ای از همبستگی مردم ایران همراه بوده است. از زمان درگذشت او در ده‌ها شهر ایران و خارج از ایران تجمعات اعتراضی برپا شده است.

گزارش تصویری از تجمع ایرانیان را در ادامه مشاهده کنید: (عکس‌ها: علی فتوتی، ایمان گنجی، نیلوفر تهرانی)

Ad placeholder

Ad placeholder