ارتش کره جنوبی اعلام کرد که این موشک یک موشک بالستیک کوتاه‌برد از نزدیک منطقه تائچون در استان پیونگیان شمالی درست قبل از ساعت ۷ صبح به وقت محلی شلیک شد و  با سرعت پنج ماخ حدود ۶۰۰ کیلومتر (۳۷۳ مایل) در ارتفاع ۶۰ کیلومتری پرواز کرد.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: پرتاب موشک بالستیک توسط کره شمالی یک اقدام تحریک‌آمیز شدید است که صلح و امنیت شبه جزیره کره و جامعه بین‌المللی را تهدید می‌کند.

پس از پرتاب این موشک با بردکوتاه، کیم سونگ کیوم، رئیس ستاد مشترک ارتش و پل لاکامرا، فرمانده نیروهای آمریکایی در کره جنوبی درباره وضعیت گفت‌وگو کردند و بر آمادگی خود برای پاسخ به هرگونه تهدید یا تحریک کره شمالی تاکید کردند.

شورای امنیت ملی کره جنوبی یک جلسه اضطراری برای بحث در مورد واکنش‌ها به این اقدام پیونگ یانگ برگزار کرد.

شورای امنیت ملی کره جنوبی در پایان این جلسه پرتاب موشک کره شمالی را به عنوان نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و اقدام غیرقابل توجیه و تحریک‌آمیز محکوم کرد.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد، یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی که اواخر روز شنبه از سفر به بریتانیا، ایالات متحده و کانادا وارد سئول شد، در جریان پرتاب این موشک قرار گرفت.

یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن گفت توکیو تخمین زده است که موشک کره شمالی حداکثر به ارتفاع ۵۰ کیلومتری رسیده و ممکن است در مسیری نامنظم پرواز کرده باشد. هامادا گفت که موشک در خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن بوده و هیچ گزارشی مبنی بر مشکلی در حمل و نقل هوایی یا حمل و نقل هوایی وجود ندارد.

کارشناسان می‌گویند بسیاری از موشک‌های کوتاه بردی که در سال‌های اخیر توسط کره شمالی آزمایش شده است برای فرار از سامانه‌‌های دفاع موشکی طراحی شده‌اند و در مسیری کم‌ارتفاع‌تر از معمول پرواز می‌کنند. وزیر دفاع ژاپن گفت:

«اگر پرتاب موشک‌های کروز را هم در نظر بگیریم، این نوزدهمین موشک است که توسط پیونگ‌یانگ پرتاب می شود. آزمایش‌های موشکی کره شمالی به طرز بی‌سابقه‌ای شتاب گرفته است.»

هامادا در ادامه افزود:

«اقدام کره شمالی تهدیدی برای صلح و امنیت کشور ما، منطقه و جامعه بین‌المللی است و انجام این کار همزمان با تهاجم اوکراین غیرقابل بخشش است.»

فرماندهی هند و اقیانوسیه ایالات متحده در بیانیه‌ای که پس از پرتاب موشک بالستیک پیونگ یانگ منتشر شد، ضمن تأکید مجدد بر تعهد ایالات متحده به دفاع از کره جنوبی و ژاپن، اعلام کرد از پرتاب این موشک آگاه بوده و از نزدیک با متحدانش مشورت کرده است:

«در حالی که ما ارزیابی کرده‌ایم که این رویداد تهدیدی فوری برای پرسنل یا قلمرو ایالات متحده یا متحدان ما ایجاد نمی‌کند، پرتاب موشک تأثیر بی‌ثبات‌کننده برنامه‌های غیرقانونی تسلیحات کشتار جمعی و موشک‌های بالستیک کره شمالی را نشان می‌دهد.»

این پرتاب پس از ورود ناو هواپیمابر اتمی آمریکایی یو اس اس رونالد ریگان به کره جنوبی برای شرکت در رزمایش مشترک با نیروهای کره جنوبی به مدت چهار روز از ۲۶ تا ۲۹ سپتامبر و همزمان با سفر برنامه‌ریزی شده کاملا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا به سئول انجام شد.

این اولین باری بود که کره شمالی پس از شلیک هشت موشک بالستیک کوتاه‌برد در یک روز در اوایل ژوئن سال جاری، چنین پرتابی را انجام داد. در ژوئن سال جاری ایالات متحده به دلیل نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های بیشتری را علیه پیونگ یانگ درخواست کرده بود.

کره شمالی قطعنامه‌های سازمان ملل را به عنوان نقض حق حاکمیت خود رد می‌کند و از رزمایش‌های مشترک قبلی ایالات متحده و کره جنوبی به عنوان نشانه‌ای از سیاست‌های خصمانه آنها انتقاد کرده است.

این رزمایش از سوی روسیه و چین نیز مورد انتقاد قرار گرفته است. مسکو و پکن از همه طرف‌ها خواسته‌اند اقداماتی را که باعث افزایش تنش در منطقه می‌شود انجام ندهند و خواهان کاهش تحریم‌ها شده‌اند.