وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه پنج‌شنبه ۲۹ سپتامبر/۷ مهر از اعمال تحریم علیه شرکت‌های واقع در چین و امارات خبر داد که متهم به دست داشتن در صادرات نفت ایران هستند. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا شبکه شرکت‌هایی که تحت تحریم قرار گرفتند در فروش فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به ارزش صدها میلیون دلار به خریداران جنوب و شرق آسیا دست داشتند.   

چندین شرکت پیشرو در امارات، هنگ کنگ و هند که نقل و انتقالات مالی و حمل و نقل فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران را تسهیل کرده‌اند، همچنین دو کارگزار ایرانی شرکت پتروشیمی تریلیانس و شرکت بازرگانی صنعت پتروشیمی خلیج فارس (PGPICC) تحت تحریم‌های وزارت خرانه‌داری آمریکا قرار گرفتند.   

علاوه بر این وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد شرکت حمل‌ونقل و انبار ژانگو و کشتی‌رانی دبلیو اس واقع در چین را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

  شرکت پتروشیمی تریلیانس با مسئولیت محدود، از شرکت‌های اصلی عرضه‌کننده محصولات ایرانی به خریداران خارجی است. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا این شرکت، با همکاری شبکه‌ای از سایر شرکت‌ها میلیون‌ها دلار فرآورده‌های پتروشیمی و نفتی ایران را به هند عرضه می‌کند. شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته است.

برایان ای. نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی گفت:

«ایالات متحده متعهد به محدود کردن شدید فروش غیرقانونی نفت و پتروشیمی ایران است. تا زمانی که ایران از بازگشت دوجانبه به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک امتناع کند، ایالات متحده به اعمال تحریم‌های خود بر فروش فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران ادامه خواهد داد.»

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در ادامه خاطرنشان کرد:

«این اقدامات با هدف محدود کردن صادرات نفت و پتروشیمی ایران به طور منظم ادامه خواهد داشت. هر کسی که در تسهیل این خرید و فروش‌ها و معاملات غیرقانونی نقش دارد، اگر می‌خواهد از تحریم‌های ایالات متحده اجتناب کند، باید فوراً دست از کار بکشد.»

تحریم‌های تازه در صورت بازگشت ایران به تعهداتش در برجام قابل برگشت است.

هفته گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا گشت ارشاد و چند مقام امنیتی را که در سرکوب اعتراضات نقش داشتند تحریم کرد.

دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که پلیس گشت ارشاد را به دلیل «آزار و اذیت و خشونت و نقض حقوق معترضان مسالمت‌آمیز» علیه زنان تحریم کرده است.

در این بیانیه آمده بود این وزارتخانه اسماعیل خطیب، سالار آبنوش، قاسم رضایی، منوچهر امان‌اللهی و کیومرث حیدری را هدف تحریم‌های خود قرار داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه پنج‌شنبه ۲۹ سپتامبر/۷ مهر خود یادآوری کرده است که دولت آمریکا علاوه بر نگرانی از سرکوب معترضان توسط دولت سیزدهم نگران فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه و صدور پهپادهای انتحاری به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین است.