ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأیید کرد که یک شهروند آمریکایی در حمله موشکی ایران که روز چهارشنبه مقر احزاب مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داده، کشته شده است.

به گزارش رویترز پاتل گفت به دلیل ملاحظات حفظ حریم خصوصی نمی‌تواند درباره این موضوع بیش از این چیزی بگوید.

سپاه پاسداران از شنبه ۲ مهر مناطقی از اقلیم کردستان را هدف حملات هوایی قرار داده و این حملات همچنان تا روز گذشته ادامه داشت.

اوایل روز چهارشنبه ۲۸ سپتامبر/۶ مهر، ‌ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حملات سپاه پاسداران به مناطقی در اقلیم کردستان را «وقیحانه» خواند و این حملات را محکوم کرد. در بیانیه پرایس آمده است:

«ما از گزارش‌های تلفات غیرنظامیان در این حملات آگاه هستیم و از هر گونه تلفات جانی ناشی از حمله امروز را ابراز تأسف می‌کنیم.»

ند پرایس سپس یادآوری کرد که بر خلاف برخی گزارش‌ها، هیچ شهروند آمریکایی در این حملات مجروح نشده یا جان خود را از دست نداده است. در برخی گزارش‌ها آمده بود که یک شهروند آمریکایی به نام عمر محمودزاده در میان کشته‌شدگان بوده است.   

نیروی زمینی سپاه پاسداران غروب پنجشنبه ۲۹ سپتامبر/ ۷ مهر با انتشار اطلاعیه‌ای که در خبرگزاری امنیتی تسنیم منتشر شد اعلام کرد مواضع کومله در شمال عراق را هدف حملات توپخانه‌ای قرار داده است. سپاه پاسداران در این اطلاعیه یک بار دیگر احزاب کرد ایرانی مخالف حکومت را به نقش‌آفرینی در اعتراضات به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی متهم کرد و علاوه بر این ادعا کرد که «یکی از بزرگ‌ترین دسیسه‌های خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای ایران» توسط کومله را هم کشف کرده است و لذا در پی «بی‌اعتنایی» اقلیم کردستان «به تذکرات و اخطارها برای برچیدن و جمع‌آوری مقرهای» احزاب کرد ایرانی، مواضع آنان را زیر «آتش سنگین» قرار داده است.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در مصاحبه با خبرگزاری امنیتی تسنیم اعلام کرده بود که تا شامگاه چهارشنبه ۷۳ فروند موشک بالستیک زمین‌به‌زمین و ده‌ها فروند پهپاد انتحاری ۴۲ نقطه پراکنده در اقلیم کردستان را هدف قرار داده‌ بودند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از مقامات اقلیم خواست احزاب و گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی را خلع سلاح کند. خاکپور گفت تا این خواسته تحقق نیابد حملات ادامه خواهند داشت. در اطلاعیه سپاه یک بار دیگر بر تداوم این حملات تا خلع‌سلاح گروه‌های کرد تأکید شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس وزارت خارجه عراق پنج‌شنبه ۷ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد محمد کاظم آل صادق، سفیر ایران در بغداد را احضار و اعتراض خود به گلوله‌باران مرگبار اقلیم کردستان توسط سپاه پاسداران را اعلام کرده است.

دولت عراق اعلام کرده در این حملات دست‌کم ۱۳ نفر از جمله یک زن باردار به نام ریحانه کشته شده و ۵۸ نفر نیز زخمی شده‌اند.

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد:

 «این جنایت را که نشانگر ادامه نقض حاکمیت ملی عراق توسط ایران است، محکوم می‌کند.»

ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه ۲۸ سپتامبر/ ۶ مهر حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مناطقی در اقلیم کردستان را شدیداً محکوم کرد و متعهد شد با «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی ایران در منطقه مقابله کند.