گروهی از ایرانیان ساکن هلند جمعه ۳۰ سپتامبر/ ۸ مهر همزمان با اعتراض‌های گسترده در ایران و در اعتراض به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی در مقابل ساختمان دیوان بین‌المللی کیفری (ICC) در شهر لاهه گرد هم آمدند.

این تجمع در حمایت از اعتراضات سراسری مردم در ایران، از ساعت ۱۵بعدازظهر به وقت محلی و به مدت دو ساعت در جریان بود، شاهد حضور گروه گسترده‌ای از افراد و احزاب با گرایش‌های سیاسی مختلف بود. حاضران که پلاکاردهایی از جمله با تصاویر مهسا (ژینا) امینی در دست داشتند، در کنار هم یک‌صدا علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دادند و شعارهایی در محکومیت جمهوری اسلامی و نظام حاکم سر‌می‌دادند.

مهسا (ژینا) امینی، زن کرد ۲۲ ساله را که از سقز همراه با خانواده‌اش به تهران رفته بود، به دست گشت ارشاد در روز ۲۲ شهریور دستگیر کرد. در همان روز و در بازداشت نیروهای پلیس امنیت اخلاقی، او به کما رفت و چهار روز بعد با مرگ مغزی و ایست قلبی در بیمارستان کسری درگذشت. مرگ مهسا(ژینا) امینی با موج گسترده‌ای از همبستگی مردم ایران همراه بوده است. از زمان درگذشت او در ده‌ها شهر ایران و خارج از ایران تجمعات اعتراضی برپا شده است.

گزارش تصویری از تجمع ایرانیان را در ادامه مشاهده کنید: (عکس‌ها: علی فتوتی و نیلوفر تهرانی)

هنوز آمار رسمی و دقیقی از تعداد جان‌باخته‌ها و افراد بازداشت شده در جریان اعتراض‌های داخل کشور به کشته شدن مهسا امینی وجود ندارد. سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود تعداد کشته‌شده‌های تایید شده را ۵۲ نفر اعلام کرد. سازمان حقوق بشر ایران ۷ مهر ۱۴۰۱ اعلام کرد که در اعتراضات سراسری به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی دست‌کم ۸۳ تن به قتل رسیده‌اند.