روز جمعه، وزارت اطلاعات در بیانه‌ای خبر از دستگیری صدها تن از شهروندان ایرانی، و البته ۹ شهروند غیرایرانی داد. 

دسته‌بندی وزارت اطلاعات از دستگیر شدگان اما خبر از احتمال تدارک حکومت برای برگزاری یک دادگاه بزرگ نمایشی بر مبنای یک سناریوی فرضی از عاملان اعتراضات و اتهام آنها می‌دهد.

 در دسته‌بندی وزارت اطلاعات، «عوامل و مرتبطین» سازمان مجاهدین، فعالین کرد مرتبط با «کومله، دمکرات، و پژاک و…»، بهایی‌ها، سلطنت‌طلبان، شهروندان خارجی و … از هم تفکیک شده‌اند. 

در سال ۱۳۸۸ و پس از اعتراضات خیابانی موسوم به جنبش سبز، جمهوری اسلامی با دسته‌بندی مشابهی اقدام به برگزاری یک دادگاه نمایشی کرد؛ دادگاهی بزرگ که بسیاری آن را نوعی سناریونویسی خیالی و دروغین برشمردند. در  کیفرخواست دادستان دادگاه نمایشی ۸۸، حتی نام برخی فیلسوفان مثل اسلاوی ژیژک در فهرست متهمان آماده بود. متهمان آن دادگاه حتی شامل مردگان سال‌های قبل نیز می‌شد که به عنوان عامل زنده «فتنه« محاکمه شدند.

بنابر آنچه از بیانه جدید وزارت اطلاعات برمی‌آید، جمهوری اسلامی درصدد است که دستگیرشدگان را عامل «سرویس‌های جاسوسی غربی و رژیم صهیونیستی» معرفی کند.

پس از انتخابات سال ۸۸، کلان روایت «فتنه» از جانب نیروهای امنیتی حکومت با تکیه و تاکید بر انقلاب رنگی و کودتای مخملی با طراحی کشورهای غربی و توطئه‌ بنیاد سوروس  ساخته و جعل شد. در آن دوران رسانه‌های امنیتی وابسته به حکومت، به‌ویژه جرج سوروس را عامل ناآرامی و حلقه‌ وابستگی معترضان به خارج معرفی می‌کردند. حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان بارها در برنامه‌های تلویزیونی  فعالان جنبش سبز را متهم به دیدار با جرج سوروس در نیویورک کرد.

در سناریوی جدید وزارت اطلاعات، مشابه با الگوی نخ‌نمای قدیمی آمده است:

«در چند ماه گذشته، برخی سرویس‌های جاسوسی غربی و رژیم صهیونیستی، دوره‌های «آموزش مربیّان براندازی» برای تعدادی از عناصرِ مرتبط و از پیش نشان شده برگزار کرده بودند. در این دوره‌ها که برخی در کشورهای منطقه و تعدادی خارج از منطقه برگزار می‌شدند، آموزش‌های نحوه‌ی مبارزه با نظام مقدس جمهوری اسلامی، نافرمانی مدنی و براندازی تدریس می‌شد و قرار بر این بود که افراد آموزش دیده، آموخته‌ها را به عناصر دیگری در داخل کشور منتقل نمایند. »

وزارت اطلاعات همچنین مدعی شده است که «تعداد قابل توجهی کلت کمری، انواع مسلسل، فشنگ‌های مربوطه و تفنگ‌های ساچمه‌زنی نیز کشف و ضبط» کرده است.

بیانیه وزارت اطلاعات به شکلی بی‌سابقه حاوی خبر تذکر به سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی نیز بود. وزارت اطلاعات گفته است که به سفارت‌های آلمان، فرانسه، انگلیس، سوئد و …هشدار داده که کوچک‌ترین دخالت یا ورودی به صحنه اعتراضات نداشته باشند.

وزارت اطلاعات همچنین به دروغ مدعی شده است که توییتر «ظرفیت انتشار پیام برای هرکاربر در یک‌ ساعت» را ۱۰ برابر افزایش داده تا کاربران بتوانند علیه جمهوری اسلامی دست به «عملیات روانی» بزنند.

جمهوری اسلامی از فردای انقلاب ۵۷ تا امروز، سابقه‌ای طولانی در شکنجه متهمان و نمایش اعترافات ساختگی متهمان علیه خویش دارد. در چند روز گذشته، رسانه‌های وابسته به حکومت نمایش اعترافات جعلی متهمان در شهرهای کوچک‌تر را آغاز کرده‌اند. این در حالی است که موج دستگیری‌ها نیز ادامه دارد تا در عین حال تعداد متهمان برای برگزاری یک دادگاه سراسری نمایشی احتمالی هم افزایش یابد. پس از دستگیری حسین ماهینی، بازیکن سابق پرسپولیس، روز گذشته کاوه رضایی، بازیکن سابق استقلال نیز دستگیر شد.