سازمان بازرسی محصولات استراتژیک سوئد (ISP) روز جمعه اعلام کرد که ممنوعیت صدور تجهیزات نظامی به ترکیه را پس از تصمیم این کشور شمال اروپا برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو و توافق برای غلبه بر مخالفت‌های ترکیه لغو کرده است.

سوئد و فنلاند در اوایل سال جاری پس از تهاجم روسیه به اوکراین به دنبال عضویت در ناتو بودند، اما با مانعی روبرو شدند؛ زیرا درخواست آنها به تایید تمام ۳۰ عضو فعلی نیاز داشت. ترکیه اعتراضاتی را علیه این درخواست‌ها مطرح کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه تهدید کرده بود که به دلیل اتهامات آنکارا مبنی بر حمایت این کشورها از گردان‌های مدافع خلق در شمال سوریه، که ترکیه آن را باعث گسترش حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند، مانع از عضویت آنها خواهد شد. حزب کارگران کردستان از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز یک گروه تروریستی شناخته می‌شود.

سوئد و فنلاند در سال ۲۰۱۹ پس از تهاجم ترکیه به سوریه علیه شبه نظامیان کرد سوری موسوم به گردان‌های مدافع خلق، صادرات تسلیحات به ترکیه را ممنوع کردند و سازمان بازرسی محصولات استراتژیک سوئد مجوزهای موجود را لغو کرد. این سازمان از آن زمان مجوز جدیدی اعطا نکرده، اگرچه هیچ تحریم رسمی در این زمینه وجود نداشت.

این سه کشور در حاشیه نشست ناتو در مادرید در ماه ژوئن به یک توافق دست یافتند. بر اساس این توافق سوئد و فنلاند در مورد مجموعه اقداماتی که باید برای رفع نگرانی‌های ترکیه در مورد عضویت سوئد و فنلاند انجام شود، توافق کردند.

سازمان بازرسی محصولات استراتژیک سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرده که صدور مجوزهای صادراتی را در سه ماهه سوم آغاز کرده است، اما با استناد به محرمانه بودن، فاش نکرد که به کدام شرکت‌ها یا محصولات مجوز داده شده است.

یک مقام این سازمان گفته است: «با در نظر گرفتن تغییر شرایط سیاست دفاعی و امنیتی، ISP پس از بررسی کامل تصمیم به اعطای مجوز برای تحویل از صنایع دفاعی سوئد به ترکیه گرفته است.»

ترکیه در ماه مه سال جاری اعلام کرد که نشانه‌های مثبتی در رابطه با لغو این تحریم‌ها دریافت کرده است.

دولت ترکیه با روندهای جدید دست خود را برای سرکوب شهروندان کرد کشور خود و کردهای سوریه بازتر می‌بیند.