در پی فراخوانی که توسط حامد اسماعیلیون برای راهپیمایی اعتراضی در بیش از ۱۵۰ شهر بزرگ در سراسر دنیا به نام وقتش رسیده در روز یکم اکتبر داده شد، در کانادا بیش از پنجاه هزار نفر در شهر ریچموندهیل، مرکز ایرانی نشین تورنتوی بزرگ، گرد هم آمدند و بر ضد حکومت جمهوری اسلامی و در حمایت از هموطنان داخل، شعار سر دادند. این تجمع اعتراضی بسیار منظم و سازمان یافته با یک و نیم کیلومتر پیاده روی آغاز و با سخنرانی عده‌ای از فعالان سیاسی سرشناس کانادایی، هنرمندان و ورزشکاران و همینطور خود حامد اسماعیلیون ادامه با پخش سرودهای انقلابی مانند “برای…” خاتمه یافت.


تجمع‌های یکم اکتبر ۲۰۲۲ یکی از بی‌سابقه‌ترین تجمع‌های اعتراصی ایرانیان خارج از کشور است که خشم ایرانیان و عزم جزم آنها برای تغییر حکومت اسلامی را نشان می‌دهد.

آمار رسمی و دقیقی از تعداد جان‌باخته‌ها و افراد بازداشت شده در جریان اعتراض‌های داخل کشور به کشته شدن مهسا امینی هنوز وجود ندارد. سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود تعداد کشته‌شده‌های تایید شده را ۵۲ نفر اعلام کرد. سازمان حقوق بشر ایران ۷ مهر ۱۴۰۱ اعلام کرد که در اعتراضات سراسری به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی دست‌کم ۸۳ تن به قتل رسیده‌اند.