عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، از دید خود جزییات جمعه خونین زاهدان را بیان کرد.

در حال حاضر زاهدان همچنان ناآرام است، شب‌ها صدای تیراندازی شنیده می‌شود و نیروهای امنیتی در سطح شهر ایستگاه‌های بازرسی خودرو گذاشته‌اند.

«کمپین فعالین بلوچ» ویدئویی منتشر کرده و خبر داده که شامگاه ۱۰ مهر اعتراضات در زاهدان ادامه داشته است. این ویدئو نشان می‌دهد از خودروی نظامی به سمت معترضان هنگام عبور از خیابان تیراندازی می‌شود.

به نوشته «کمپین فعالین بلوچ» اعتراضات در زاهدان به صورت محله‌محور همچنان ادامه دارد.

تجمع‌ها کنترل می‌شود و به افراد هشدار داده می‌شود که جمع نشوند. برخی از فعالان شهر هم بازداشت شده‌اند اما شمار دقیق و هویت بازداشتی‌ها به دلیل قطع بودن اینترنت مشخص نیست.

پیشتر فعالان بلوچ در زاهدان از بازداشت‌های خانه‌به‌خانه خبر داده بودند.

ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان هم محل درگیری با نیروهای حکومتی است و صدای گلوله و تیراندازی گزارش شده است.

Ad placeholder

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه و رهبر معنوی گروهی از اهل سنت زاهدان، در بیانیه‌ای که در پایگاه شخصی خود منتشر کرده است، جزییات حمله نیروهای حکومتی به معترضان را در جمعه خونین ۸ مهرماه ۱۴۰۱ توضیح داده است.

او ضمن اینکه خواستار «محاکمه و مجازات کسانی که مردم را به ناحق کشته‌اند» شده، گفته است که این رخداد به دلیل «بی‌تدبیری مأمورین انتظامی» اتفاق افتاده است.

شرح ماجرا از قول عبدالحمید از این قرار است:

«دقایقی بعد از ادای نماز جمعه در مصلا صدای تیراندازی شنیده می‌شود. بعد مشخص می‌شود که تیراندازی واکنش مأموران حکومتی به “تعداد معدودی از جوانان کم ‌سن ‌و سال” بوده که بعد از نماز، مقابل کلانتری نزدیک مصلا تجمع می‌کنند و شعار می‌دهند. شلیک مستقیم به این دلیل بوده که این جوانان به سمت کلانتری سنگ پرتاب کرده بودند».

عبدالحمید می‌گوید نیروهای یگان ویژه‌ از قبل در کلانتری مستقر شده بودند و اقدام به شلیک گلوله جنگی به سمت مردم می‌کنند.

به گفته او شلیک گلوله جنگی به افرادی هم صورت می‌گیرد که حتی در تجمع نبودند از جمله، افراد داخل مصلا که شعار هم نداده بودند و افراد در حال بازگشت از نماز به منزل خود.

بنا به گزارش‌هایی که به امام جمعه اهل سنت ظاهراً رسیده بیشتر تیرها به سر و قلب غیرنظامیان حاضر در محل اصابت کرده که او می‌گوید این کار تک‌تیراندازها بوده است.

شمار کشته‌ها بنا به گزارش‌های رسیده به عبدالحمید اسماعیل‌زهی، ۴۰ نفر و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی است.

Ad placeholder

فعالین بلوچ شمار کشته‌ها را بیشتر از این اعلام کردند و منابع حکومتی می‌گویند ۱۹ نفر کشته شدند. احتمال افزایش جان‌باختگان به دلیل جراحت‌هایی که زخمی‌ها دریافت کرده‌اند، وجود دارد.

خبرگزاری حکومتی تسنیم نوشته است که در درگیری‌های زاهدان در شامگاه نهم مهر، یک نفر نیروی حکومتی کشته و سه نفر زخمی شدند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه هم در پیامی گفته است که «انتقام خون شهدای سپاه و بسیج» را که «قربانی جنایت جمعه سیاه زاهدان شدند» می‌گیریم.

این اظهار نظر در حالی است که بنا بر گزارش کمپین فعالان بلوچ نیروهای سپاه و ماموران امنیتی دستکم ۵۸ تن از شهروندان بلوچ را کشته‌اند و بیش از ۳۰۰ نفر را مجروح کرده‌اند. در تمام فیلم‌ها مربوط به حمله به معترضان، کودکان در تصویر زیادند.

رسانه‌های حکومتی، تعداد کشتگان را ۱۹ تن و شمار مجروحان را ۲۰ نفر اعلام کردند. در این درگیری‌ها فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان و معاون او هم کشته شدند.

مردم معترض در سیستان و بلوچستان در اعتراض به قتل مهسا امینی و تجاوز یک مقام نیروی انتظامی استان به یک دختر ۱۵ ساله به خیابان آمدند.