مرکز لرزه‌نگاری ایران اعلام کرد صبح چهارشنبه ۱۳ مهر زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵,۴ ریشتر  شهرستان خوی در آذربایجان غربی را لرزاند. شدت زمین‌لرزه به حدی بود که در شهرستان‌های ارومیه نیز احساس شد.

این زمین‌لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در ساعت ۳ و ۵۱ دقیقه بامداد در هفت کیلومتری خوی، ۲۹ کیلومتری ایواوغلی ( واقع در آذربایجان غربی) و ۳۷ کیلومتری تسوج ( واقع در آذربایجان شرقی) اتفاق افتاد. کانون زلزله با ارومیه ۱۰۶ کیلومتر و با تبریز ۱۲۱ کیلومتر فاصله دارد.

بر  اساس اعلام مرکز زلزله‌نگاری ایران ساعت ۸ و ۲۵ دقیقه صبح امروز به وقت محلی پس‌لرزه‌ای به بزرگی ۳,۵ ریشتر مجددا کانون زلزله در خوی را لرزاند. این زمین‌لرزه دوم در عمق ۸ کیلومتری زمین، در ۸  کیلومتری خوی (واقع در آذربایجان غربی) ۳۳ کیلومتری ایواوغلی ( واقع آذربایجان غربی) و ۳۶ کیلومتری سلماس ( واقع آذربایجان غربی) اتفاق افتاد.

به گزارش رسانه‌های داخلی مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی از اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه زلزله‌زده در شهرستان خوی خبر داد.

عباس جعفری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت:

«این زمین‌لرزه با توجه به بزرگی ۵,۴ ریشتر خسارات مالی و شاید جانی داشته باشد اما هنوز گزارشی در این خصوص دریافت نکرده‌ایم.»

جعفری از آمادگی کامل تیم‌های مدیریت بحران به خصوص در شهرهای نزدیک کانون زلزله خبر داد و گفت:

«هم‌اکنون تیم‌های ارزیاب به محل وقوع زمین‌لرزه اعزام و تمامی دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران در شمال استان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.»

برخی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که مردم، نیمه شب به واهمه افتاده‌اند، عده‌ای هنگام فرار مجروح شده‌اند.  

به گزارش خبرگزاری رکنا، رئیس فوریت‌های پزشکی خوی اعلام کرد که تعداد مصدومان تا این لحظه ۲۷۶ نفر هستند. از این تعداد ۶۸نفر به علت شکستگی‌های جزئی بستری شدند.

بیمارستان‌های استان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوی نیز اعلام کرد که زمین‌لرزه خوی تاکنون تلفات جانی در پی نداشته، اما به منازل ۲۰۰ خانوار خسارت وارد شده. این خانه‌ها بین۱۰ تا ۵۰ درصد تخریب شده‌اند.