پل کرچ از روسیه تا کریمه، نماد اشغال کرملین در جنوب اوکراین و یکی از پروژه‌هایی که ولادیمیر پوتین به آن می‌بالید، در نتیجه انفجاری مهیب آسیب جدی دید.

تصاویر پس از انفجار از این پل نشان می‌دهد که آتش‌سوزی شدیدی که حداقل دو واگن قطار روی پل می‌سوزاند، همراه با ستون وسیعی از دود سیاه است و نیمی از پل جاده موازی به تنگه کرچ فرو ریخته است.

این انفجار که به گفته شاهدان مایل‌ها دورتر صدای آن شنیده ‌شد، قبل از ساعت ۶ صبح روز شنبه ۸ اکتبر/ ۱۶ مهر هنگام عبور قطار از روی پل رخ داد و مقامات روسی علت آن را یک خودروی بمب گذاری شده عنوان کردند.

خبرگزاری‌های روسی به نقل از کمیته ملی ضد تروریسم اعلام کردند: «امروز در ساعت ۶:۰۷ صبح در پل کریمه … یک خودروی بمب گذاری شده منفجر شد و هفت تانکر نفتی را که از طریق راه آهن به کریمه حمل می‌شد، آتش زد.»

برخی از تصاویر منتشر شده در کانال‌های تلگرامی و خبرگزاری‌های روسیه، لحظه انفجار با دو وسیله نقلیه، یک کامیون و یک خودرو را نشان می‌دهد، اگرچه مشخص نیست که آیا یکی از آنها مسئول این انفجار بوده یا هر دو.

این پل که به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ساخته و در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد، یک راه ارتباطی کلیدی برای انتقال تجهیزات نظامی به سربازان روسی در حال جنگ در اوکراین، به ویژه در جنوب، و همچنین انتقال نیروها به آنجا بود.

روسیه علی‌رغم درگیری‌ها در اوکراین این پل را امن نگه داشته بود، اما کی‌یف را تهدید کرده بود که در صورت حمله به آن، اقدامات تلافی‌جویانه‌ای انجام خواهد داد.

در حالی که اوکراین هنوز به صورت رسمی در این مورد صحبت نکرده است، به نظر می‌رسد میخایلو پودولیاک، مشاور ریاست جمهوری اوکراین، مسئول این انفجار را کی‌یف می‌داند. او در توئیتی نوشت:

«کریمه، پل، آغاز. همه چیز غیرقانونی باید از بین برود، همه چیز دزدیده شده باید به اوکراین بازگردانده شود، هر چیزی که متعلق به اشغال روسیه است باید کنار گذاشته شود.»

این پل هم برای روسیه بسیار نمادین است و هم یک مسیر تدارکاتی مهم برای نیروهای روسی در کریمه و در جنوب اوکراین تحت اشغال روسیه است. آسیب به خط راه آهن به ویژه باعث می‌شود که نیروهای روسیه در جنوب با یک خط تدارکاتی راه آهن – بین کراسنودار و ملیتوپل – و یک خط تدارکاتی در تیررس حملات اوکراین قرار بگیرند.

انفجار در این پل یک روز پس از جشن تولد ۷۰ سالگی پوتین و در بحبوحه انتقادات فزاینده در روسیه از فرمان جنگ او علیه اوکراین پس از یک سری شکست‌های ویرانگر در میدان جنگ در هفته‌های اخیر رخ داد.

بلافاصله پس از انفجار گزارش‌هایی از ساکنان کریمه منتشر شد که نگران از کمبود سوخت به سمت پمپ بنزین‌ها هجوم برده‌اند.

مانند حملات قبلی در کریمه، منابع رسمی روسیه این بار هم در ابتدا در مورد علت انفجار بسیار محتاط بودند و سرویس خبری تاس اعلام کرد که یک تانکر سوخت عامب انفجار بوده است. اولگ کریوچکوف، مشاور فرماندار انتصابی روسیه در کریمه گفت: «طبق داده‌های اولیه، یک خودروی سوخترسان در یکی از بخش‌های پل کریمه آتش گرفته است.»

یکی دیگر از مقامات منصوب شده از سوی مسکو گفت:

«مخزن سوخت در یکی از بخش‌های پل در حال سوختن است. مسیر حمل و نقل از بین نرفته است. خیلی زود است که درباره دلایل و پیامدها صحبت کنیم. کار برای اطفای حریق در حال انجام است.»

با این حال، به نظر می‌رسد فیلم‌های ویدئویی گرفته‌شده از دهانه جاده، آتش‌سوزی شدیدی را در چندین واگن قطار نشان می‌دهد و قطار روی پل متوقف مانده است.

این مسیر راه آهن بخشی از یک جفت پل موازی است که از تنگه کرچ عبور می‌کند و کراسنودار در روسیه و کریمه را به هم متصل می‌کند. این ریل ره‌اهن به دست روسیه پس از تهاجم و الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ ساخته شد.

پل نقلیه موازی به طول حدود ۱۹ کیلومتر در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد و پل راه آهن دو سال بعد افتتاح شد.

در طول جنگ ۹ ماهه در اوکراین، روسیه برای ماه‌ها تصور می‌کرد که کریمه – از جمله پل کرچ – فراتر از توانایی نیروهای اوکراینی برای حمله است. با این حال، در دو ماه گذشته، در میان افزایش اعتماد کی‌یف به بازپس گیری کریمه، مجموعه‌ای از انفجارها در زیرساخت‌های کریمه از جمله پایگاه هوایی ساکی رخ داده است.

این آتش سوزی ساعاتی پس از آن رخ داد که انفجارهایی در شهر خارکف در شرق اوکراین در اوایل روز شنبه رخ داد و دودهای بلندی را به آسمان فرستاد و باعث ایجاد یک سری انفجارهای ثانویه شد.

ایهور ترخوف، شهردار خارکف در تلگرام گفت که انفجارهای بامداد در نتیجه حملات موشکی به مرکز شهر بوده است. وی گفت که این انفجارها باعث آتش سوزی در یکی از مؤسسات پزشکی و یک ساختمان غیر مسکونی شهر شد. گزارش فوری از تلفات جانی در دست نیست.

مناقشه بر سر مناطق اشغالی

در جبهه دیپلماتیک هم بریتانیا صبح روز شنبه اعلام کرد که با درخواست روسیه برای رأی‌گیری مخفی در سازمان ملل مخالف است.

بریتانیا درخواست مسکو برای رأی گیری مخفی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته آینده در مورد محکومیت اقدام روسیه برای الحاق چهار منطقه در اوکراین را رد کرد و از این نهاد متشکل از ۱۹۳ عضو خواست که علناً رأی گیری کند.

رویترز گزارش داد که مجمع عمومی قرار است در مورد پیش‌نویس قطعنامه‌ای رأی‌گیری کند که «همه‌پرسی غیرقانونی» و «تلاش برای الحاق غیرقانونی» این مناطق به روسیه را محکوم می‌کند. همچنین بر حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید می‌کند و از کشورها می‌خواهد که اقدام روسیه را به رسمیت نشناسند.

مسکو هفته گذشته پس از برگزاری «رفراندم» که توسط اوکراین و متحدانش غیرقانونی و اجباری خوانده شده است، چهار منطقه اوکراین – دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژژیا را ضمیمه کرد.

سفیر روسیه در سازمان ملل، در نامه‌ای به کشورهای سازمان ملل اوایل این هفته، برای رأی‌گیری مخفیانه لابی کرد و گفت که فشار غربی‌ها سبب خواهد شد کشورها موضع مستقل خودشان را کنار بگذارند.