در تمامی شهرهای استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام و بخش بزرگی از آذربایجان غربی مغازه‌دارها در اعتراض به سرکوب در شهرهای کرد مغازه‌هایشان را بستند.

نیروهای حکومتی در فاصله ۲۴ آبان تا ۳۰ آبان دستکم۴۷ نفر را در شهرهای مختلف کرد به قتل رساندند. در مهاباد، بوکان، جوانرود و پیرانشهر نیروهای نظامی به منازل مسکونی یورش بردند و معترضان و شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان را کشتند.

احزاب کردستانی و سازمان‌ها و گروه‌های فعال مدنی در کردستان در یک فراخوان عمومی همه ایران را به اعتصاب در همراهی با کردستان و محکومیت کشتار در شهرهای کرد فراخوانده بودند.

صبح سوم آذر یک ویدئو از مغازه‌هایی که کرکره‌شان باز نشده بود در مشهد منتشر شد. در سه استان کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی اما اعتصاب گسترده و فراگیر بود.

https://www.radiozamaneh.com/742655

در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی که بافت جمعیتی آن چند ملیتی و چند مذهبی است، مهاباد که تجربه کشتار خونین در روزهای گذشته و خشونت بالای ماموران حکومتی را تجربه کرد، بوکان که بنا به گفته فعالان کرد حضور نظامیان در این شهر افزایش یافته است، پیرانشهر که در آنجا هم طی روزهای گذشته معترضان به رگبار بسته شدند، و در نقده و اشنویه مغازه‌ها به صورت کامل و یا بخش بزرگی از آن‌ها بسته ماندند.

در استان کردستان در سقز، زادگاه ژینا (مهسا) امینی، سنندج، دهگلان، مریوان، کامیاران، بانه، قروه و دیواندره به صورت فراگیر اعتصاب برقرار بود. چندین ویدئو از بازار و خیابان‌های مختلف در این شهرها منتشر شد که نشان می‌داد مغازه‌ها بسته هستند.

در استان کرمانشاه هم در جوانرود که که ۳۰ آبان روز خشونتبار و خونباری را تجربه کرد، برای دومین بار در یک هفته اخیر مغازه ها به صورت کامل بسته ماند.

کرمانشاه، سنقر، قصرشیرین، سر پل ذهاب و روانسر از دیگر شهرهای استان کرمانشاه بودند که به فراخوان اعتصاب پیوستند.

در استان ایلام هم دست‌کم در سه شهر سرابله که چندی قبل اماکن دولتی و بانک‌ها در آن هدف خشم مهاجمان قرار گرفتند، آبدانان و ایلام مغازه‌ها به صورت کامل بسته ماند.

منابع نزدیک به فعالان کرد از اعتصاب در شاهین‌دژ و تکاب نیز خبر داده‌اند.

شهرهای کرد پیش از این نیز هشت مرتبه به صورت فراگیر اعتصاب کرده بودند. آخرین اعتصاب در روز یکم آذر یک روز پس از کشتار معترضان در جوانرود بازار و مغازه‌ها در بیشتر شهرهای کردستان بسته ماند.

شاهدان عینی از شهرهای کردستان روایت کرده‌اند که طی روزهای گذشته بیشتر مغازه‌ها کرکره‌هایشان را بالا نبردند و تنها شمار محدودی از فروشگاه‌های مواد غذایی برای تأمین مایحتاج ضروری باز مانده اند.

رسانه‌های وابسته به نهادهای حکومتی در ایران در روز دوم آذر ادعا کرده بودند که بازار در شهرهای مهاباد و شهرهای دیگر پس از چند روز تعطیلی دوباره بازگشایی شده است.

بنا بر گزارش منابع نزدیک به فعالان کرد، در روزهای اخیر شمار نیروهای نظامی در شهرهای کرد افزایش یافته و سلاح و ادوات جنگی در برخی معابر شهری مستقر شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان کشته شدن دستکم ۶۷ تن از شهروندان در شهر و روستاهای کرد را تأیید کرده است. بنا بر گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر از آغاز اعتراضات که در واکنش به قتل ژینا (مهسا) امینی آغاز شد و بیش از دو ماه است ادامه دارد، ۴۳۴ تن کشته و بیش از ۱۷ هزار نفر بازداشت شده‌اند.