الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین تأیید کرد که تاکنون چندین مستشار نظامی ایرانی در کریمه کشته شده‌اند و هشدار داد که هر ایرانی دیگری که در اراضی اشغالی اوکراین در پی حمایت از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین باشد نیز هدف قرار خواهد گرفت.

 دانیلوف در مصاحبه با نشریه گاردین گفت مستشاران ایرانی برای آموزش خلبانی پهپادهای مسلح شاهد-۱۳۶ که تهران به روسیه ارسال کرده است، در کریمه حضور دارند، اما نگفت که چه تعداد از آن‌ها تاکنون کشته شده‌اند.

تهران ارسال پهپادهای انتحاری به روسیه بعد از تهاجم نظامی به اوکراین را تکذیب کرده است. سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ادعا کرده که این پهپادها قبل از جنگ اوکراین برای روسیه ارسال شده.

 برخی گزارش‌ها در رسانه‌های اسرائیلی در اکتبر سال جاری حاکی از کشته شدن ۱۰ مستشار ایرانی در حملات نظامی اوکراین به کریمه بود. دانیلوف تصریح کرد که هرگونه حضور نظامی ایران همچنان هدف قرار خواهد گرفت. دانیلوف در ادامه مصاحبه با گاردین گفت:

«نباید جایی باشید که نباید باشید.آن‌ها [مستشاران] در خاک ما بودند. ما آنها را به اینجا دعوت نکرده بودیم و اگر با تروریست‌ها همکاری می‌کنند و در نابودی ملت ما مشارکت می‌کنند، باید آنها را بکشیم.»

دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین گفت مشخص نیست که آیا ایران موشک‌های بالستیک نیز به روسیه تحویل داده است یا خیر. دانیلوف گفت:

«ما در تلاش هستیم به این سوال پاسخ دهیم و هر کاری که بتوانیم انجام خواهیم داد تا مطمئن شویم که این اتفاق نمی‌افتد. اما اگر این اتفاق بیفتد، دو چیز را به ما می‌گوید. اول اینکه روسیه توانایی ساخت موشک‌های مورد نیاز خود را ندارد، حداقل در ابعادی که به او اجازه می‌دهد به یک جنگ در مقیاس بزرگ ادامه دهد. ثانیاً، اگر کشوری که از سال ۱۹۷۹ تحت تحریم بوده است، توانایی تولید چنین تسلیحاتی را داشته باشد، در مورد چه نوع تحریمی صحبت می‌کنیم؟»

جلسه شورای امنیت درباره حمله روسیه به زیرساخت‌های شهری در سراسر اوکراین

موجی از حملات هوایی روسیه، از جمله حملات پهپادی و موشکی، از ماه اکتبر زیرساخت‌های انرژی غیرنظامی اوکراین را هدف قرار داده و با شروع فصل زمستان  سراسر کشور را در خاموشی فرو برده است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین چهارشنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت این حملات «جنایت آشکار علیه بشریت» است.

مسکو حمله به زیرساخت‌های مدنی در سراسر اوکراین را تایید می‌کند و می‌گوید که هدف از این حملات کاهش توانایی اوکراین برای تداوم جنگ و اعمال فشار برای آغاز مذاکرات است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت چنانچه اوکراین به خواسته‌های روسیه تن دهد، این کشور می‌تواند به همه رنج‌ها غیرنظامیان اوکراین پایان دهد.

زلنسکی در جلسه شورای امنیت همچنین روسیه را به گلوله‌باران بی وقفه خرسون، در جنوب اوکراین متهم کرد. مقامات محلی اعلام کردند در حمله روز پنجشنبه روسیه به این شهر هفت نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند.

 تصاویر ماهواره‌ای ناسا نشان می‌دهد که اوکراین شب‌هنگام به یک لکه تاریک روی کره زمین تبدیل شده است. زلنسکی گفت در حالی که شبکه‌های برق، گرما، ارتباطات و آب به تدریج بازسازی می‌شوند، هنوز مشکلاتی در تامین آب در ۱۵ منطقه اوکراین وجود دارد. به گفته ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف،  ۶۰ درصد از ساکنان کی‌یف در  سرمای استخوانسوز کی‌یف برق ندارند.