ایتامار بن گویر، سیاستمدار افراطی، که سابقه طولانی در لفاظی‌های ضد عرب دارد، ممکن است بر اساس اولین مورد از چند قرارداد ائتلافی، وزیر امنیت ملی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر احتمالی اسرائیل از حزب لیکود شود.

لیکود روز جمعه توافق با حزب «قدرت یهودی» را اعلام کرد . بن گویر متعلق به این حزب است.

مذاکرات با سه شریک بالقوه ائتلاف راست افراطی و افراطی ارتدوکس ادامه دارد. در صورت موفقیت، نتانیاهو به نخست‌وزیری باز می گردد و ریاست راستگراترین و مذهبی ترین دولت تاریخ اسرائیل را بر عهده می‌گیرد.

اعطای نقش حساس به بن‌گویر نگرانی‌ها را در مورد تشدید بیشتر تنش‌های اسرائیل و فلسطین افزایش می‌دهد. بن‌گویر و متحدانش امیدوارند بتوانند به سربازان اسرائیلی که به فلسطینی‌ها شلیک می‌کنند مصونیت بدهند، قانون‌گذاران رقیب را اخراج کنند و برای فلسطینی‌هایی که به اتهام حمله به یهودیان محکوم شده‌اند، مجازات اعدام وضع کنند.

بن‌گویر شاگرد یک خاخام نژادپرست به نام میر کاهانه است که قبل از ترور در نیویورک در سال ۱۹۹۰، از عضویت در پارلمان محروم شد و حزب او توسط ایالات متحده به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شد.

پیش از ماه نوامبر، بن‌گویر به خاطر سخنرانی‌ها و اقدامات ضد فلسطینی‌اش، از جمله شلیک تپانچه و تشویق پلیس به تیراندازی به سوی سنگ‌اندازان فلسطینی در محله پرتنش اورشلیم، تیتر یک روزنامه شد.

او قبل از اینکه وکیل و وارد سیاست شود، به جرائمی از جمله تحریک نژادپرستی و حمایت از یک سازمان تروریستی محکوم شده بود.

او در سمت جدید خود مسئولیت پلیس را هم بر عهده خواهد داشت که از جمله به او اجازه می‌دهد تا برخی از سیاست‌های تندروانه علیه فلسطینی‌ها را که سال‌ها از آن حمایت می‌کرد، اجرا کند.

لیکود روز جمعه گفت که به عنوان بخشی از توافق ائتلافی، وزارت امنیت داخلی کنونی به وزارت امنیت ملی تغییر نام داده و اختیارات گسترده‌ای به آن داده خواهد شد.

بن‌گویر به‌عنوان وزیر این وزارتخانه، بر پلیس و پلیس مرزی شبه‌نظامی که در کنار سربازان اسرائیلی در مراکز جمعیتی فلسطین فعالیت می‌کنند، نظارت خواهد کرد.

یارون لوین، قانونگذار لیکود، این توافق را که روز پنجشنبه امضا شد، به عنوان «اولین توافق در راه ایجاد یک دولت دست راستی باثبات به رهبری بنیامین نتانیاهو» ستود.

بن گویر اولین بار در سال ۲۰۲۱ پس از ادغام حزب قدرت یهودی با حزب صهیونیسم مذهبی وارد پارلمان شد. نزدیکترین متحد سیاسی بن گویر، رهبر صهیونیسم مذهبی بزالل اسموتریچ، مذاکرات جداگانه ای با لیکود انجام می‌دهد.

نتانیاهو از برخی از خواسته‌ها، از جمله درخواست اسموتریچ برای وزارت دفاع خودداری کرده است. گفت‌وگوها در حال حاضر بر شرایطی که بر اساس آن اسموتریچ وزیر دارایی می‌شود متمرکز است.