گزارش نهایی کمیته ۶ ژانویه مجلس نمایندگان آمریکا پنج‌شنبه یکم دی / ۲۲ دسامبر منتشر شد. این گزارش ۸۴۵ صفحه‌ای تحقیقات ۱۸ ماهه در مورد حمله خشونت‌آمیز به ساختمان کنگره آمریکا در ۶ ژانویه ۲۰۲۱  و نقش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا را به پایان رساند.

این گزارش پس از مصاحبه با بیش از یک‌هزار شاهد و ۱۰ جلسه استماع و همچنین براساس میلیون‌ها سند به‌دست آمده توسط این کمیته، تهیه و تنظیم شد.

در این گزارش تأکید شده است که دونالد ترامپ، در «توطئه‌ای چندجانبه» برای لغو نتایج قانونی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شرکت کرده و نتوانسته است مانع از حمله حامیان خود به ساختمان کنگره شود.

شاهدان پرونده، شامل بسیاری از نزدیکترین دستیاران ترامپ، از مجریان قانون گرفته تا برخی از خود آشوبگران، به جزئیات اقدامات ترامپ در هفته‌های پیش از این اقدام پرداختند و این‌که چگونه کارزار فشار گسترده او برای تغییر شکست‌اش مستقیماً بر افرادی تأثیر گذاشته که به‌طرز خشونت‌باری ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره حمله کرده و درها و پنجره‌ها را شکستند.

در این گزارش آمده است که علت اصلی «یک نفر» بود: ترامپ.

کمیته ۹ نفره نتیجه گرفت که این شورش به‌شدت دموکراسی را تهدید کرد و «جان قانونگذاران آمریکایی را به خطر انداخت».

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پیش‌گفتار گزارش کمیته می‌گوید این یافته‌ها باید «ندای روشنی برای همه آمریکایی‌ها باشد: از دموکراسی خود حفاظت کنیم و رأی خود را فقط به کسانی بدهیم که در دفاع از قانون اساسی ما احساس وظیفه می‌کنند».

هشت فصل از این گزارش به جلسات استماع کمیته در اوایل سال جاری میلادی اختصاص دارد که وجوه بسیاری از اقدامات ترامپ و مشاورانش در تلاش برای ابطال پیروزی جو بایدن در انتخابات را توصیف می‌کند.

قانونگذاران فشار ترامپ بر ایالت‌ها، مقامات فدرال، نمایندگان و مایک پنس، معاون رئیس جمهوری وقت برای به بازی گرفتن سیستم یا نقض قانون را توصیف می‌کنند.

کمیته می‌گوید ادعاهای مکرر و نادرست ترامپ مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات، در میان طرفداران او طنین‌انداز شد، در رسانه‌های اجتماعی تقویت گردید و بر اساس گسترش بی‌اعتمادی‌ در طول چهار سال ریاست‌جمهوری ترامپ پرورش یافت. همچنین گفته‌شده که دونالد ترامپ برای متوقف کردن مهاجمان، هنگامی که به خشونت متوسل شدند و به ساختمان کنگره یورش بردند، کم‌کاری کرد.

گزارش تفصیلی کمیته ۶ ژانویه مجلس نمایندگان آمریکا در حالی منتشر می‌شود که دونالد ترامپ بار دیگر قصد دارد  برای انتخابات بعدی ریاست‌ جمهوری نامزد شود و با پرونده‌های متعددی از جمله درباره نقش او در شورش و وجود اسناد طبقه‌بندی شده در املاکش در فلوریدا روبه‌روست.

روز گذشته کمیته ویژه امور مالیاتی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که ترامپ در آخرین سال ریاست جمهوری خود هیچ مالیاتی پرداخت نکرده و از زیان گسترده مالی خود خبر داده است.

اسناد این کمیته به‌رهبری دموکرات‌ها نشان می‌دهند که درآمد ترامپ و بدهی مالیاتی او در طول چهار سال حضورش در کاخ سفید به‌شدت نوسان داشته است.

در سال ۲۰۲۰ او و همسرش زیان ۴,۸ میلیون دلاری گزارش کردند و مالیات بر درآمد خالص پرداخت نکردند. در واقع قیمت املاک و مستغلات ترامپ تنها روی کاغذ وجود دارند و بهای واقعی آن بالاتر از این ارقام هستند. ترامپ برای به حداقل رساندن مالیات‌های خود از این «دوگانگی» استفاده کرده است. او و همسرش ملانیا در طول هر چهار سال به‌گونه‌ای مالیات پرداخته‌اند که توانسته‌اند مالیات بر درآمد خود را به حداقل برسانند.

این کمیته قانونی بودن برخی از این حداقل‌رسانی‌ها، از جمله یک مبلغ ۹۱۶ میلیون دلاری را مورد تردید قرار داد و اعضای کمیته گفتند که اظهارنامه مالیاتی در جزئیات کمبودهایی دارد. ارقام سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ نشان می‌دهند که ترامپ از سال تحلیف خود به بعد سود داشته است و در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در مجموع یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار مالیات پرداخت کرده است.

ترامپ در طول نامزدی ریاست جمهوری و کارزار انتخاباتی خود از علنی کردن اظهارنامه مالیاتی خود پرهیز کرد، این در حالی است که همه نامزدهای اصلی ریاست جمهوری چندین دهه این کار را انجام داده‌اند.

استیون چونگ، سخنگوی ترامپ با بیان این‌که انتشار این اسناد انگیزه سیاسی دارد گفت: «اگر این بی‌عدالتی در مورد ترامپ رخ دهد، می‌تواند بدون دلیل برای همه آمریکایی‌ها نیز اتفاق بیفتد.»

در روزهای اخیر برخی از جمهوری‌خواهان نیز ترامپ را به دلیل نمایش بدتر از حد انتظار در انتخابات میان‌دوره‌ای مقصر دانستند و او را در آسیب‌پذیرترین وضعیت سیاسی خود از زمان پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ قرار دادند.

گزارش کمیته ۶ ژانویه مجلس نمایندگان آمریکا آخرین اقدام دموکرات‌ها خواهد بود. آن‌ها در کمتر از دو هفته دیگر قدرت را به جمهوری‌خواهان واگذار خواهند کرد.

دموکرات‌ها بیشتر چهار سال قدرت خود در مجلس نمایندگان را صرف تحقیق درباره ترامپ کردند. آن‌ها ترامپ را دو بار استیضاح کردند، بار دوم یک هفته پس از حمله به ساختمان کنگره بود. مجلس سنا هر دو بار او را تبرئه کرد. سایر تحقیقات تحت رهبری دموکرات‌ها در مورد امور مالی، تجارت، روابط خارجی و خانواده او بود.