نظامیان اسرائیلی در جریان یورش گسترده و درگیری‌های مسلحانه متعاقب آن در اردوگاه آوارگان جنین در شمال کرانه باختری اشغالی، دست‌کم پنج فلسطینی را کشتند و ده‌ها تن دیگر را زخمی کردند.

به گفته مقامات فلسطینی، یک زن مسن در میان کشته شدگان گزارش شده است.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که ۱۶ نفر دیگر با گلوله جنگی مجروح شدند، از جمله سه نفر که تا بامداد روز ۲۶ ژانویه/ ۶ بهمن در شرایط بحرانی به سر می‌بردند.

تنها یکی از چهار نفر کشته شده تاکنون شناسایی شده است: صائب عصام زریقی ۲۴ ساله.

مقام‌های بهداشتی گفتند که وضعیتشان بسیار دشوار است و مجروحان همچنان به بیمارستان‌ها سرازیر می‌شوند و نیروهای اسرائیلی مانع کار آمبولانس‌ها و پزشکان می‌شوند.

وسام بیکر، رئیس بیمارستان دولتی جنین، به الجزیره گفت که ارتش اسرائیل در این منطقه دست به تهاجمی زده است که «در گذشته بی‌سابقه بوده است، از نظر حجم حملات و تعداد جراحات».

بیکر ادامه داد: «یک راننده آمبولانس سعی کرد خود را به یکی از کشته شده‌ها برساند، اما نیروهای اسرائیلی مستقیماً به آمبولانس شلیک کردند و مانع از نزدیک شدن آنها به او شدند.»

بیکر گفت که نیروهای اسرائیلی همچنین گاز اشک آور را به سمت بیمارستان پرتاب کردند که به بخش کودکان نفوذ کرد و باعث بروز مشکلاتی در بین کودکان شد.

ارتش اسرائیل تأیید کرد که عملیاتی در جنین در روز پنجشنبه در جریان است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

نیروهای اسرائیلی حملات گسترده‌شان را از نیمه شب آغاز کردند و در ساعات اولیه بامداد با نیروهای مخفی، ده‌ها خودروی زرهی و تک‌تیرانداز اردوگاه آوارگان فلسطینی را محاصره کردند. به سرعت این محاصره به درگیری مسلحانه متقابل با گروه‌های فلسطینی انجامید.

جنین از جمله مناطقی در شمال کرانه باختری است که اسرائیل در سال گذشته در تلاش برای سرکوب مقاومت مسلحانه فزاینده فلسطین، حملات خود را در آنجا تشدید کرده است.

الف صباغ، یک تحلیلگر سیاسی متخصص در امور اسرائیل، گفت که عملیات روز پنجشنبه در جنین «باید به عنوان یک سیگنال درک شود – این اولین شلیک از یک عملیات بزرگتر در آینده نزدیک است». صباغ به الجزیره گفت:

«عدم پاسخ – نه عربی و نه بین‌المللی – نسبت به کاری که اسرائیل انجام می‌دهد، آن را تشویق می‌کند تا به حملات و کشتارهای خود ادامه دهد. هدف قرار دادن آمبولانس‌ها و بیمارستان‌ها، ممانعت از کمک رسانی به مجروحان، اعدام‌های میدانی – حتی کشته شدن شیرین ابوعاقله – هیچ واکنشی برنینگیخته‌ است. اگر پاسخ واقعی و قوی وجود نداشته باشد، اسرائیل بدون مجازات به آنچه می‌خواهد ادامه خواهد داد.»

شمار فلسطینی‌هایی که توسط نیروهای اسرائیلی در جریان حملات به کرانه باختری اشغالی و قدس شرقی در ماه ژانویه کشته شدند، به ۲۴ نفر از جمله پنج کودک افزایش یافته است.

در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۷۰ فلسطینی در چنین حملاتی کشته شدند که بسیاری از آنها غیرنظامی بودند.