شب چهارشنبه ۱۲ بهمن، مردم شهر آبدانان در استان ایلام در میدان بسیج این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. گفته می‌شود دلیل این تجمع اعتراض به بازداشت و صدور حکم قضایی برای دو تن از فعالان آبدانان به نام‌های سجاد مرادی وندان و آیت عارفی‌نیا بوده است.

به گزارش خبرگزاری حکومتی میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، ۱۰ نفر در جریان تجمع اخیر بازداشت شده‌اند. بر اساس اطلاعات کاربران رسانه‌های اجتماعی، نام‌های برخی از شهروندان بازداشت‌شده از این قرار است: محمد غلامی، مجتبی سعیدی ۳۲ ساله، علی‌صفر میرویسی ۴۴ ساله، مجید میرزایی ۳۲ ساله، امیرحسین نامدارپور، ذبیح جمادی، عبدالله جامی.

به گزارش آژانس خبررسانی کردستان (کوردپا)، سجاد مرادی وندان روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن توسط نیروهای اطلاعات سپاه در شهر مسجد سلیمان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. پیش از آن، نیروهای امنیتی به خانه خانواده مرادی وندان در آبدانان حمله و به خاطر عدم حضور سجاد مرادی وندان، برادر او سامان مرادی وندان را بازداشت کرده بودند. سجاد و سامان مرادی وندان در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند. پیش‌تر نیز آیت عارفی‌نیا، مدیر کانال «آبدانان در گذر زمان»، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب ایلام به ریاست قاضی رجب محمدی، به شش سال و هفت ماه و ۱۵ روز حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

همچنین، شب ۱۲ بهمن، نیروهای امنیتی به منزل خانواده پژار ملکی در آبدانان یورش بردند و با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور منجر به مجروحیت اعضای خانواده آقای ملکی شدند. پژار ملکی،‌ داستان‌نویس کرد، در حال حاضر در خارج از ایران سکونت دارد و گفته می‌شود شخص او و خانواده‌اش بارها از طرف نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی تهدید شده‌اند.

آبدانان از آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بارها شاهد تجمعات اعتراضی مردمی بوده است. اعتراضات این شهر به ویژه در ۲۶ مهر ماه به اوج خود رسید. در آن تجمع اعتراضی، حداقل ۱۵ نفر با گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای امنیتی زخمی و ده‌ها نفر بازداشت شدند. در روزهای پس از آن ۲۶ تن از بازداشت‌شدگان آبدانان در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده بودند. بازاریان شهر نیز روز هشتم آبان ماه در اعتراض به عدم آزادی دستگیرشدگان اعتصاب کردند.