فروردین و اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱، سلسله‌ای از بزرگ‌ترین اعتراضات و تحصن‌های سراسری معلمان در ایران شکل گرفت. معلم‌ها هر هفته برای پیگیری و طرح مطالبات صنفی خود، دست به تحصن زدند و دانش‌آموزان نیز برای حمایت از معلمان خود، به صف تحصن‌کنندگان پیوستند. مطالبات معلمان از حق آموزش رایگان، تا آموزش به زبان مادری، حق بیمه، و اجرای قانون مدیریت کشوری در رابطه با رتبه‌بندی و همسان‌سازی و آزادی معلمان زندانی بود.
در این میان نیروهای امنیتی سریعا با بازداست گسترده فعالان صنفی معلمان، توانستند تحصن‌های اعتراضی معلمان تا حدی مهار کنند و پس از آن سریع به مانند گذشته به سناریوسازی‌های امنیتی برای معلمان بازداشت شده پرداختند. یکی از این سناریوسازی‌‌ها ارتباط با اتهام «همکاری با جاسوس‌های فرانسوی» بود. منظور از جاسوس‌های فرانسوی، دو عضو انجمن آموزشی و تحصیلی فرانسه به نام‌های سیسیل کولر و همسرش ژاک پاری بود که با ویزای توریستی به ایران سفر کرده بودند.
صداوسیمای جمهوری اسلامی با پخش یک مستند، تلاش کرد برخی چهره‌های سرشناس فعال حقوق معلمان مانند اسکندر (سوران) لطفی، مسعود نیک‌خواه، شعبان محمدی، رسول بداقی و محمد حبیبی و رضا شهابی، از فعالان صنفی سندیکای اتوبوسرانی شرکت واحد تهران را که با آنها دیدار کرده بود به «ارتباط با نیروهای خارجی» متهم کند. خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسدران زیر در گزارشی سیسیل کولر و ژاک پاری رابه تلاش برای «سازماندهی آشوب» و «بی‌نظمی» متهم کرد.
زمانه برای بررسی آخرین وضعیت آنها با نوئمی کولر، خواهر سیسیل کوبر گفت‌وگو کرده است. او می‌گوید طی ۱۱ ماهی که از بازداشت خواهرش می‌گذرد، او تنها دو بار توانسته با پدر و مادر تماس تلفنی داشته باشد.

دولت فرانسه سیسیل کولر و ژاک پاری را «گروگان‌های دولتی» معرفی کرده است. این دو شهروند فرانسوی اکنون ۳۲۰ روز است که در ایران زندانی هستند.

به گفته نوئمی کولر فرانسه و ایران معاهدات بین‌المللی امضا کرده و هر دو کشور تحت قوانین بین‌المللی هستند، با این حال اساسی‌ترین حقوق خواهر او و همسرش رعایت نمی‌شود.

گفت‌وگو با نوئمی کولر

زمانه: از آخرین وضعیت سیسیل کوهلر و ژاک پاریس در زندان چه می‌دانید؟ آیا آنها با خانواده در این مدت ارتباط و تماس داشته‌اند؟

نوئمی کولر: پس از دستگیری آنها در اردیبهشت ماه (۱۴۰۱)، ما هیچ خبری از آنها دریافت نمی‌کردیم. حتی نمی‌دانستیم آنها در کجا نگهداری می‌شوند. تمام درخواست‌هایمان برای بازدید از طریق کنسولگری در آخرین لحظه رد یا لغو شد. اولین نشانه‌ای که مبنی بر زنده بوده آنها در عرض پنج ماه از آنها گرفتیم، این ویدیوی وحشتناک اعتراف دروغین بود.

پس از این، تصمیم گرفتیم کمیته حمایتی ایجاد کنیم و با رسانه‌ها حرف بزنیم. ۲۲ نوامبر (۲۰۲۲) یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردیم. روز بعد، سیسیل و ژاک اولین و تاکنون تنها ملاقات کنسولی خود را داشتند. اکنون می‌دانیم که آنها در بند ۲۰۹ زندان اوین هستند و هر دو چندین ماه را در سلول انفرادی گذرانده‌اند.

خواهرم تا الان فقط دو بار با پدر و مادرم تماس تلفنی داشته است. او در هر دو تماس تحت نظر بود و نمی‌توانست آزادانه صحبت کند. در مورد شرایط بازداشت او اطلاعات بسیار کمی داریم. ما می‌دانیم که او اکنون چند هم سلولی دارد، اما آنها همیشه تغییر می‌کنند. او فقط می‌تواند هفته‌ای سه بار از سلول‌اش به حیاط زندان (هواخوری) برود. او همچنین از ژاک بی‌خبر است و از این موضوع رنج می‌برد. خواهرم در بیش از ۱۰ ماه بازداشت تنها یک کتاب برای خواندن داشت…

پرونده آنها تاکنون چگونه پیش رفته است؟ آیا به وکیل و خدمات کنسولی فرانسه دسترسی داشته‌اند؟

به دست آوردن اطلاعات دقیق بسیار سخت است، زیرا خواهرم و همسرش تا کنون فقط یک بار ملاقات کنسولی داشته‌اند، آن هم چهار ماه پیش. وکلای مستقلی که ما برای آنها استخدام کردیم به آنها و پرونده‌شان دسترسی ندارند. ما نمی‌دانیم اتهامات مطرح شده علیه آنها دقیقا چیست. ما در مورد دادگاهی که احتمالا قرار است برگزار شود، هیجی نمی‌دانیم و به نظر می‌رسد وضعیت کاملا بلاتکلیف و متوقف شده است.

سرویس‌های کنسولی فرانسه تمام تلاش خود را می‌کنند تا کالاهایی را که ما ارسال می‌کنیم به دست آنها برسانند و بازدیدهای کنسولی را دریافت کنند، اما موفق نشدند. آخرین بازدید کنسولی برنامه‌ریزی شده بار دیگر در آخرین لحظه لغو شد. به نظر می‌رسد سیسیل و ژاک کاملاً از دنیای بیرون جدا شده‌اند. پس از گذشت تقریباً یک سال و با وجود چنین محرومیت‌های اجتماعی و مادی، به شدت نگران سلامتی آنها هستیم. آنها باید بدون تاخیر آزاد شوند.

دولت فرانسه برای آزادی آنها تاکنون چه اقدام‌هایی انجام داده است؟

دولت فرانسه دیپلماسی گروگانگیری شهروندان فرانسوی توسط ایران را محکوم کرده است. آنها به ما اطمینان دادند که برای آزادی همه گروگان‌های فرانسوی در ایران کاملا بسیج شده‌اند. امیدواریم تا زمانی که عزیزانمان به خانه برگردند حداکثر تلاش خود را انجام دهند. به عنوان خانواده، ما به خوبی توسط مقامات فرانسوی حمایت شده‌ایم و به‌صورت منظم با آنها تماس داریم.

آیا سیسیل و ژاک در مدت زمان بازداشت مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند؟

آنها چندین ماه را در حبس انفرادی گذراندند. به اعترافات دروغین در برابر تلویزیون دولتی ایران مجبورشان کردند و تحت فشار روحی و روانی شدید هستند. اطلاعات چندان درستی در مورد وضعیت بازداش‌تشان نداریم، اما شهادت گروگان‌های سابق و بازداشتی‌ها هم چندان دلگرم کننده نیست.

Ad placeholder