به‌گزارش شبکه رسانه‌ای «روداو»، نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) به رهبری کردها روز سه‌شنبه ۴ مهر / ۲۶ سپتامبر از بیرون راندن گروه‌های شبه‌نظامی طرفدار رژیم بشار اسد خبر دادند.

یک روز قبل، گروه‌های مسلح وابسته به دمشق در غرب رود فرات به مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه نفوذ کرده بودند. در پی این حمله درگیری‌های خشونت‌باری میان دو طرف در روستاهای ذیبان، الطیانه و المحمدیه رخ داد. منابع محلی نیز گزارش دادند که نیروهای قبایل عرب توانستند کنترل نقاطی را در اطراف روستای ذیبان به دست بگیرند.

نیروهای دموکراتیک سوریه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که دو گروه حامی دمشق پس از «گلوله‌باران بی‌رویه توپخانه» علیه مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه از مناطق تحت کنترل رژیم در کرانه غربی رود فرات به شهر ذیبان در منطقه میادین واقع در استان دیرالزور نفوذ کردند.

فرهاد شامی، رئیس مرکز رسانه‌ای نیروهای دموکراتیک سوریه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) گفت:

شبه‌نظامیان رژیم ساعاتی پس از نفوذ به ذیبان از ساحل غربی رود فرات، بیرون رانده شدند.

درگیری‌های اخیر بین نیروهای دموکراتیک سوریه و جناح متحدی به نام شورای نظامی دیرالزور به‌رهبری اعراب از ۶ شهریور / ۲۸ اوت آغاز شد. دلیل این درگیری‌ها بازداشت احمد خبیل، معروف به ابوخواله، فرمانده شورای نظامی دیرالزور توسط نیروهای دموکراتیک سوریه در ۵ شهریور / ۲۷ اوت بود. آن‌ها خبیل را به فعالیت جنایتکارانه، فساد و برقراری تماس با دولت دمشق و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران متهم کردند.

با گسترش درگیری بین نیروهای دموکراتیک سوریه و وفاداران خبیل، صدها تن از افراد قبایل عرب و عشایر چندین روستا در خارج از شهر دیرالزور به شورای نظامی دیرالزور پیوستند.

«روادو» نوشته است که نیروهای دموکراتیک سوریه توانستند تمام مناطقی را که از دست داده بودند، بازپس بگیرند. آن‌ها اعلام کردند که «اقدامات امنیتی فوری» برای ایجاد «ثبات و امنیت» در منطقه انجام داده‌اند.

در حالی که نیروهای دموکراتیک سوریه تلفات درگیری‌های روز دوشنبه را اعلام نکرده‌اند، دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا روز سه‌شنبه گزارش داد که این درگیری‌ها تا بامداد سه‌شنبه ادامه داشت و ۲۱ نفر از افراد قبایل عرب، سه نفر از نیروهای دموکراتیک سوریه و یک زن کشته و ۴۲ نفر مجروح شدند.

رامی عبدالله، مسئول دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز گفت: «افراد مسلح قبایل عرب روز دوشنبه با عبور از رودخانه فرات به سمت مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه پیشروی کردند و با آن‌ها درگیر شدند.»

رهبران کُرد، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران و دولت سوریه را به دامن زدن به خشونت‌ها متهم می‌کنند.

استان دیرالزور که بیشتر جمعیت آن را عرب‌ها تشکیل می‌دهند، منطقه‌ای بود که شبه‌نظامیان گروه «دولت اسلامی» (داعش) آخرین مواضع خود را در سال ۲۰۱۹ از دست دادند و شکست خوردند. کنترل این استان که هم‌مرز با عراق است، اکنون بین نیروهای دموکراتیک سوریه در یک سو و رژیم سوریه و حامیان ایرانی آن در سوی دیگر تقسیم شده است. در این منطقه همچنین میدان مهم نفتی عمر و پالایشگاه کونوکو قرار دارند که ائتلاف جهانی علیه داعش به رهبری آمریکا در حفاظت از آن‌ها به نیروهای دموکراتیک سوریه کمک می‌کند.

روابط نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها و برخی از قبایل عرب در این استان پیشینه پرتنشی دارد. برخی از گروه‌های مخالف نیروهای دموکراتیک سوریه مدعی شده‌اند که این نیروها تحت رهبری کردها اعراب را هدف قرار می‌دهند، اما آن‌ها این موضوع را رد کرده‌اند.