اسرائیل روز دوشنبه ۲۷ نوامبر/ ۶ آذر اعلام کرد که فهرست نهایی اسرایی که در آخرین روز از آتش‌بس موقت چهار‌روزه قرار است آزاد شوند را دریافت کرده است.

۱۱ اسرائیلی قرار است امروز آزاد شوند. در طرف مقابل هم فهرست اسرای فلسطینی به حماس تحویل داده شد. هاآرتص در گزارشی نوشته است که در مورد این دو فهرست هر دو طرف ملاحظات و نارضایتی‌هایی داشته‌اند. هنوز جزئیات بیشتری در مورد این موضوع منتشر نشده است ولی به نظر نمی‌رسد که مانند روز شنبه اختلالی در برنامه تبادل اسرا پیش بیاید.

همزمان با این رویداد، رادیو ارتش اسرائیل گفت که آن‌ها منتظرند تا حماس نظرش را در مورد تمدید آتش‌بس بر اساس شرط بنیامین نتانیاهو اعلام کند. نخست‌وزیر اسرائیل که روز یکشنبه در سفری تبلیغاتی به غزه رفت در آنجا گفت که به ازای آزادی هر ۱۰ اسیر در دستان حماس، با یک روز آتش‌بس بیشتر موافقت خواهد کرد.

حماس هم گفت که مایل به تمدید آتش‌بس است. مشخص نیست که این تمدید احتمالی بر مبنای شرط نتانیاهو برای آزادی ۱۰ اسیر دیگر خواهد بود یا نه.

از زمان آغاز آتش‌بس چهار روزه در روز جمعه، سه تبادل اسیر انجام شده است. در مجموع ۱۷۵ نفر آزاد شده‌اند.

۳۹ شهروند اسرائیلی را حماس در سه گروه ۱۳ نفری آزاد کرد. به اضافه ۱۷ تایلندی، یک فیلیپینی و یک اسرائیلی-روسی.

اسرائیل هم ۱۱۷ اسیر فلسطینی را در سه گروه ۳۹ نفری آزاد کرد.

Ad placeholder

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که فعلاً بزرگترین حامی اسرائیل است روز یکشنبه گفت که امیدوار است آتش‌بس موقت بین اسرائیل و حماس ادامه یابد.

نتانیاهو روز یکشنبه گفت که با بایدن درباره آزادی اسرا صحبت کرده است.

با این حال، نتانیاهو گفت که به محض پایان آتش‌بس، «ما با قدرت کامل برای دستیابی به اهداف خود باز خواهیم گشت: حذف حماس، اطمینان از عدم بازگشت غزه به آنچه که بود. و البته آزادی همه گروگان‌هایمان».

در جبهه شمالی اسرائیل و در مرز با لبنان فعلاً آرامش نسبی برقرار است. حزب‌الله لبنان پیش از ساعت صفر آتش‌بس به صورت غیررسمی گفته بود که در صورت اجرایی شدن آتش‌بس به آن پایبند خواهد بود هرچند آن سازمان بخشی از گفت‌وگوهای آتش‌بس با طرف اسرائیلی نبوده است. حزب‌الله در همان زمان اعلام کرد که در این مدت دست‌ به ماشه خواهد بود تا اگر بمباران غزه از سرگرفته شود یا نقض آتش‌بس رخ دهد، حملاتش را ادامه دهد.

اما در جبهه یمن خبری از خویشتن‌داری نیست. آمریکا روز دوشنبه گفت که دو موشک بالستیک از یمن در فاصله ۱۸ کیلومتری یک کشتی آمریکایی سرنگون شد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که این دو موشک بالستیک از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن شلیک شده‌اند. نقطه سرنگونی این دو موشک خلیج عدن اعلام شد.

در بیانیه ایالات متحده آمده است: «در این حادثه هیچ خسارت یا جراحتی در هیچ یک از کشتی‌های حاضر در آن منطقه  گزارش نشده است.»

پیش از صدور اعلامیه سنتکام، فاکس‌نیوز از تلاش حوثی‌های یمن برای تصرف نفتکش اسرائیلی سنترال پارک که حامل محموله اسید فسفریک در خلیج عدن بود، خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، این کشتی با ارسال یک سیگنال خطر، ناو آمریکایی یو‌.اس.اس میسون را به واکنش واداشت و تلاش برای ربودن این کشتی را خنثی کرد. گفته شده است که پنج مهاجم یمنی در این عملیات دستگیر شدند.

پس از این کشتی‌ربایی ناکام، گزارش شد که حوثی‌های یمن دو موشک بالستیک به سمت یک ناوشکن آمریکایی شلیک کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که دو ناوشکن آمریکایی این دو موشک را ردیابی و سرنگون کردند.