«کشورهای عضو ناتو قاطعانه در کنار اوکراین ایستاده‌اند». این پیام بارها در نشست روز سه‌شنبه ۷ آذر / ۲۸ نوامبر وزیران خارجه این ائتلاف نظامی در بروکسل شنیده شد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت این وظیفه ائتلاف است «اطمینان حاصل کند که تسلیحات مورد نیاز اوکراین در اختیار این کشور قرار می‌گیرد». او تأکید کرد که این امر صلح را در بقیه جهان تضمین می‌کند.

استولتنبرگ افزود، در غیر این صورت پیام به سران دولت‌های مستبد در مسکو و پکن این خواهد بود که اگر به کشور دیگری حمله کنند یا از زور استفاده کنند، به آن‌چه می‌خواهند می‌رسند.

دبیرکل ناتو در بحبوحه محدودیت‌های مالی در واشنگتن و اروپا از متحدانش خواست به پشتیبانی از اوکراین ادامه دهند.

او گفت:

من مطمئن هستم که آمریکا به حمایت خود ادامه خواهد داد، زیرا انجام این کار به سود امنیت ایالات متحده است و همچنین با آن‌چه ما توافق کرده‌ایم، تطابق دارد. من از متحدان می‌خواهم و آن‌ها نیز متعهد هستند که به حمایت خود ادامه دهند.

کنگره آمریکا نزدیک به ۶۱ میلیارد دلار کمک پیشنهادی دولت این کشور به اوکراین را متوقف کرده است. اتحادیه اروپا نیز در تلاش است تا بسته ۵۰ میلیارد دلاری دیگری را برای کمک به اوکراین تصویب کند اما مجارستان با آن مخالفت می‌کند.

الجزیره نوشته است که تأخیرها در کمک به اوکراین نشان‌دهنده «خستگی» برخی از اعضای ناتو پس از ۲۱ ماه جنگ در اوکراین است.

Ad placeholder

گفت‌وگوی کشورهای عضو ناتو در مورد کمک‌های بیشتر به اوکراین در حالی انجام می‌شود که آغاز زمستان در اوکراین این کشور را فلج کرده است. در چنین شرایطی حملات بیشتر روسیه به زیرساخت‌های اوکراین مانند نیروگاه‌های حرارتی انتظار می‌رود. چگونگی بیرون آمدن اوکراین از دومین زمستان جنگ نیز در نشست ناتو با دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه این کشور مورد بحث قرار گرفت.

والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین به‌تازگی اعتراف کرد که ضدحمله این کشور در جنگ با روسیه به بن‌بست رسیده است. او گفت پیشرفت مورد انتظار اوکراین احتمالاً محقق نخواهد شد.

ینس استولتنبرگ نیز پیش از نشست بروکسل گفت: «وضعیت دشواری است، در میدان جنگ دشوار است»، او اما تأکید کرد که ناتو «هیچ جایگزینی» جز حمایت از اوکراین در زمستان دوم جنگ ندارد.

شورای تازه تأسیس ناتو-اوکراین برای نخستین بار در سطح وزیران خارجه در بروکسل تشکیل جلسه داد. این نهاد قصد دارد تا زمانی که شرایط برای پیوستن اوکراین به ناتو فراهم شود، همکاری نزدیکتری را فراهم کند.

تخمین زده می‌شود که از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲، بیش از ۵۰۰ هزار سرباز از دو کشور کشته یا زخمی شده‌اند.

هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین اعلام کرده است که دست‌کم ۱۰ هزار غیرنظامی نیز در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

Ad placeholder

اظهارات غیرمعمول در مورد ترکیه

افزون بر موضوع محوری اوکراین، ترکیه نیز دردسرهای زیادی را برای وزیران خارجه ناتو ایجاد کرده است. آنکارا ماه‌هاست که مانع از ورود سوئد به این ائتلاف نظامی است. به همین دلیل، کشورهای عضو ناتو در بروکسل فشار بر ترکیه را افزایش دادند.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان از آنکارا خواست تا سرانجام مسیر پیوستن سوئد به ناتو را بگشاید. او یادآور شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شخصاً در نشست سران ناتو در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، «به صراحت و آشکار» گفت که سوئد به عضویت ائتلاف خواهد پیوست اما این اقدام «به تأخیر افتاده است».

ینس استولتنبرگ نیز از این وضعیت انتقاد کرد و گفت: «امیدوار بودم که سوئد تا این نشست به‌طور کامل به ناتو بپیوندد.»

استولتنبرگ گفت استکهلم تمام خواسته‌هایی را که ترکیه درخواست کرده بود انجام داده است و «با ترکیه در مبارزه با پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) و گروه‌های تروریستی همکاری نزدیک‌تری دارد».

دبیرکل ناتو تأکید کرد که به همین دلیل او اکنون انتظار دارد که ترکیه نیز به توافق‌های صورت‌گرفته پایبند باشد.