باشگاه سپاهان اصفهان برای میزبانی در مسابقات لیگ باشگاه‌های آسیا به درخواست کنفدراسیون فوتبال این قاره سرانجام سردیس‌های قاسم سلیمانی را از ورزشگاه نقش جهان حذف کرد.

منوچهر نیکفر، مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان به «الریاضیه»، رسانه ورزشی عربستان سعودی گفت:

درخواست کنفدراسیون آسیا را برای حذف نمادهای غیرورزشی ورزشگاه نقش جهان اجابت کردیم. ما اکنون مجوز برگزاری بازی با الهلال را در این ورزشگاه داریم.

سایت خبری عصر ایران هم به نقل از منابع بدون نام برداشته شدن سردیس‌های قاسم سلیمانی که جریمه ۲۰۰ هزار دلاری را به ارمغان آورده بود، تایید کرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از آنکه باشگاه الاتحاد عربستان به دلیل نصب سردیس قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس که در دی ۱۳۹۸ به دست آمریکا ترور شد، حاضر به بازی در ورزشگاه نقش جهان اصفهان نشد، باشگاه سپاهان را مجازات کرد.

باشگاه اصفهانی که گفته می‌شد تحت فشار مسئولان نظامی و مذهبی در این شهر حاضر به برداشتن سردیس‌های قاسم سلیمانی نشده است بازی را سه بر صفر بازنده و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی شد. کنفدراسیون آسیا در رای صادر شده، تهدید کرده بود که مجازات سنگین‌تری در انتظار باشگاه سپاهان خواهد بود اگر نمادهای غیرورزشی را حذف نکند.

بند هفتم رای کنفدراسیون آسیا پس از لغو بازی سپاهان و الاتحاد عربستان به روشنی گفته بود: «در مسابقات آسیایی آینده، مجسمه‌ها و بنرهای سیاسی باید از ورزشگاه جمع‌آوری شود.»

مقام‌های دولتی و مذهبی در ایران و مسئولان باشگاه سپاهان اصفهان اما پس از لغو بازی و بازنده اعلام شدن در یک مسابقه، چند مرتبه تاکید کردند سردیس‌های قاسم سلیمانی را حذف نمی‌کنند. محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران ۱۸ آذر ۱۴۰۲ گفت:

«تصمیم برنداشتن تندیس حاج قاسم تصمیم بسیار درستی بود و دیدید که تا آخرین لحظه این تندیس برداشته نشد و نخواهد شد؛ چراکه ما همیشه پایبند ارزش‌های خودمان هستیم و کوتاه نخواهیم آمد».

دو ماه پس از این اظهارات اما باشگاه سپاهان اصفهان پس از تن دادن به ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی و بازنده شدن در یک مسابقه برای بازی با الهلال عربستان سعودی پذیرفته است نه تنها سردیس قاسم سلیمانی بلکه بنرهای سیاسی را هم از ورزشگاه نقش جهان حذف کند تا مشخص شود ادعای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و رئیس فدراسیون فوتبال که مدعی بودند در رایزنی با مسئولان عربستان سعودی، این موضوع را حل و فصل خواهند کرد، دروغ بوده است.

سپاهان اصفهان تنها نماینده ایران در مرحله یک هشتم نهایی مسابقات فوتبال مردان باشگاه‌های آسیا است که ۲۶ بهمن باید با الهلال عربستان سعودی دیدار کند. پرسپولیس تهران و نساجی مازندران نتوانستند از مرحله گروهی بالاتر بروند.

سپاهان اصفهان یکی از پرهزینه‌ترین باشگاه‌های فوتبال در ایران است که به حکم نهادهای ناظر بر وضعیت مالی لیگ فوتبال به فسخ قرارداد با چند تن از بازیکنانشان مجبور شد. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران پیشتر این باشگاه را بابت تخلف در ثبت قرارداد و رعایت نکردن سقف بودجه به کسر چهار امتیاز و پرداخت ۴۰ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم کرده بود. این رای در کمیته استیناف رد شد اما سپاهان مجبور شد قرارداد چند تن از بازیکنانش را فسخ کند. مدیرعامل این باشگاه اصفهانی نیز برکنار شد.

رد مدیران باشگاه سپاهان اصفهان و فدراسیون فوتبال ایران در پرونده تخلف مالی شرکت فولاد مبارکه سپاهان اصفهان نیز دیده می‌شود.

مهدی تاج، رئیس کنونی فدراسیون فوتبال ایران در پرونده قضایی تشکیل شده مربوط به قرارداد مارک ویلومتس، مربی بلژیکی که فدراسیون ایران را به پرداخت ۳٬۳ میلیون یورو محکوم کرد، مقصر شناخته شده بود. به رغم این حکم که تاج را به استعفاء مصلحتی مجبور کرد، او بار دیگر در شهریور ۱۴۰۱ به ریاست فدراسیون فوتبال ایران رسید.

علی کفاشیان، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۴ ارتباط تاج با نهادهای امنیتی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تایید کرده بود. او گفته بود تاج با نهادهای امنیتی «ارتباطاتی دارد» و در سپاه پاسداران همکار بوده و خدمت کرده است.

تاج پس از پیروزی در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران، هدایت تیم ملی فوتبال مردان را به کارلوس کیروش سپرد. باخت با شش گل در برابر انگلیس و یک گل در برابر ایالات متحده آمریکا و همچنین بازماندن از فینال جام ملت‌های آسیا کارنامه مهدی تاج در دور جدید ریاست بر فدراسیون فوتبال است.