فیلم مستند «سرزمین دیگری نیست» به کارگردانی گروهی از فیلمسازان فلسطینی در کنار یووال آبراهام، کارگردان اسرائیلی برنده جایزه بهترین مستند هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین (برلیناله) شد.  

موضوع این فیلم آوارگی فلسطینی‌ها از «مسافر یطا»، یکی از روستاهای کرانه باختری به سبب خشونت‌های شهرک‌نشینان اسرائیلی است.

آبراهام شنبه گذشته، یک روز پیش از پایان جشنواره فیلم برلین جایزه بهترین مستند این جشنواره را به همراه بازل العدرا، فیلمساز و روزنامه‌نگار عرب دریافت کرد. آبراهام روی صحنه برلیناله برای نشان دادن تبعیض‌های اجتماعی گفت:

دو روز دیگر ما دو همکار به سرزمینی بازمی‌گردیم که در آن از حقوق برابر برخوردار نیستیم.

https://www.instagram.com/p/C30RAGSxQof/

سخنان آبراهام در برلیناله واکنش‌های خشم‌آلود بسیاری را چه در اسرائیل و چه در آلمان در پی داشت. حالا یووال آبراهام می‌گوید به خاطر انتقاد از رژیم آپارتاید اسرائیل علیه فلسطینی‌ها به مرگ محکوم شده است.

کای واگنر، شهردار برلین در شبکه‌های اجتماعی تلویحاً این کارگردان اسرائیلی را به یهودی‌ستیزی متهم و اعلام کرد که «یهودی‌ستیزی جایی در برلین ندارد.»

او برگزارکنندگان جشنواره فیلم برلین را تحت فشار قرار داد که «چنین حوادثی دیگر تکرار نشود.»

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان هم اعلام کرد که اتخاذ «مواضع یک‌جانبه» را نمی‌توان به این شکل تحمل کرد. کریستیانه هوفمن، سخنگوی دولت آلمان هم دوشنبه ۲۶ فوریه / ۷ اسفند گفت چنین اظهاراتی را باید «به دقت زیر نظر داشت.»

برخی از شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی اما تأکید کردند که نمی‌توان هرگونه انتقاد از اسرائیل را «یهودی‌ستیزی» به شمار آورد. برای مثال رالف مایکلز، از مدیران موسسه ماکس پلانک و همچنین لیلا الزبیدی، مدیر بخش خارجی بنیاد هاینریش بل به ضرورت گفت‌وگو اشاره کردند. الزبیدی این پرسش را در میان آورد که چنانچه دو فیلمساز، یکی اسرائیلی و دیگر عرب نتوانند روی صحنه برلیناله خواهان عدالت و صلح شوند، از برلین به عنوان یک شهر فرهنگی دیگر چه انتظاری می‌توان داشت؟