جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم ایران وعده داده که در سال تحصیلی پیش‌رو هیچ دانشجویی در ایران به دلیل “شائبه‌های سلیقه‌ای و سیاسی” از تحصیل محروم نخواهد شد.
توفیقی در مصاحبه با روزنامه شرق با تاکید بر اینکه امسال “دانشجوی ستاره‌دار” نخواهیم داشت، گفت: “ضرورت ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها برای ما نکته مهمی است، باید آرامشی که زمینه فعالیت‌های علمی است در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد، در عین حال در دانشگاه فضای باز سیاسی، نشاط سیاسی و فضای تبادل‌نظر نیز وجود داشته باشد.”
از سال ۱۳۸۵ هم‌زمان با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، شماری از داوطلب کنکور کارشناسی ارشد که در کنار نام‌شان ستاره خورده بود، پس از احضار و بازجویی از ادامه تحصیل محروم می‌شدند. در هشت سال اخیر شمار زیادی از دانشجویان به دلیل فعالیت‌های مدنی و سیاسی خود به اصطلاح “ستاره‌دار” شده و از ادامه تحصیل محروم ماندند.
سرپرست وزارت علوم همچنین در پاسخ به سوالی درباره استادان دانشگاهی که در هشت سال گذشته “حق‌شان ضایع” شده، گفت که این وزارتخانه در حال رسیدگی به وضعیت استادانی است که “تصور می‌کردند به‌دلیل مسایل سیاسی یا باورهایشان بازنشسته شده‌اند”.