روز پنج‌شنبه، چهارم اردیبهشت‌ماه، مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کردند که نزدیک به ۹۰ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری آن کشور شمرده شده است. نورمحمد نور، سخنگوی این کمیسیون، روز جمعه در نشستی خبری گفت که اکنون بیش از ۸۹ درصد آرا دسته بندی شده است.

collage_shahzoda_afghanistan

بر اساس اعلام نتایج، عبدالله عبدالله با کسب ۴۴/۴ درصد بیشترین آرا را از خود کرده‌است و اشرف غنی احمدزی با ۳۳/۲ درصد در جایگاه دوم قرار دارد.

بحث‌ها در باره بررسی «تقلب‌های صورت گرفته» در جریان انتخابات و همچنین به دور دوم کشیدن آن در داخل کشور بسیار است. برخی منابع از تظاهرات طرفداران اشرف غنی می گویند و بعضی نیز از پیروزی عبدالله عبدلله.

دیدگاه‌های مردم در باره نتایج انتخابات متضاد است. برخی می گویند تقلب به نفع اشرف غنی صورت گرفته، اما برخی دیگر می‌گویند که تخلف‌ها در مناطقی که بیشتر طرفداران عبدلله عبدلله حضور داشته‌اند، رخ داده و به همین خاطر رأی‌دهندگان با کمبود برگه رای‌دهی رو‌به‌رو شده‌اند. اما گویا همه موافق‌اند که تقلبی صورت گرفته است.

در این باره با گل‌محمد ایرکین، معاون حزب «جنبش ملی اسلامی افغانستان» و عضو ستاد اشرف غنی احمدزی، علی میثم نظری، عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله و مسعود کریم رج، روزنامه نگار در بلخ، گفت‌وگو کرده‌ام.