مارتين شولتز، رئيس پارلمان اروپا و عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان، با ارسال نامه‌ای به علی لاريجانی، رئيس مجلس ایران، خواهان توقف اجرای حکم اعدام ريحانه جباری شد و گفت اروپا با مجازات اعدام مخالف است.

ريحانه جباری از هفت سال پيش تا به امروز به اتهام قتل در زندان به‌سر می‌برد.
ريحانه جباری از هفت سال پيش تا به امروز به اتهام قتل در زندان به‌سر می‌برد

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران، مارتین شولتز در اين نامه که به تاريخ ۸ اکتبر ۲۰۱۴ (۱۶ مهر ۱۳۹۳) نوشته شده، گفته است: «بنا به اطلاعاتی که دريافت کرده‌ام، خانم جباری در خطر اعدام قرار دارد، با وجود اين‌که مدارکی نشان می‌دهند او در جريان رسيدگی به اتهام که منجر به محکوميت او شد از محاکمه عادلانه‌ای برخوردار نبوده است.»

رئيس پارلمان اروپا با بیان اين‌که لغو مجازات اعدام در سراسر جهان از اهداف اصلی اتحاديه‏ اروپا است، افزود: «مجازات اعدام غيرانسانی است و مشخص شده که اثر بازدارندگی از ارتکاب جرم ندارد. اتحاديه‏ اروپا الغای اين مجازات را برای محافظت از کرامت انسانی و توسعه روزافزون حقوق بشر ضروری می‌داند.»

وی از علی لاريجانی خواست تمام اقدامات لازم را برای تضمين اعاده دادرسی عادلانه برای ريحانه جباری بر اساس موازين مسلم جهانی و بدون توسل به مجازات اعدام انجام دهد.

مارتین شولتز همچنين خواهان اطلاعات به‌روز درباره وضعيت حقوقی پرونده ريحانه جباری و رفتار انسانی با او در زندان بر اساس موازين بين‌المللی شد.

مارتین شولتز: مجازات اعدام غيرانسانی است و مشخص شده که اثر بازدارندگی از ارتکاب جرم ندارد.
مارتین شولتز: مجازات اعدام غيرانسانی است و مشخص شده که اثر بازدارندگی از ارتکاب جرم ندارد

بخش سياست خارجی اتحاديه‏ اروپا پيش از اين نيز در تاريخ ۳ اکتبر بيانيه‌ای درباره خطر اعدام ريحانه جباری صادر کرده و از مقامات ایران خواستار پرهيز از اعدام او شده بود.

ریحانه جباری، دختر ۲۶ ساله ایرانی، از هفت سال پیش تا به امروز به اتهام قتل در زندان به‌سر می‌برد. ریحانه در ۱۹ سالگی مرتکب قتل شد و در فروردین ۱۳۹۳، پس از هفت سال حضور در زندان، به‌ جرم قتل مرتضی عبدالعلی سربندی، ۴۷ ساله، به قصاص محکوم شد.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری تهران دو روز پیش اعلام کرد پرونده ریحانه جباری در «مرحله مصالحه است».

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز یک هفته پیش درباره آخرین وضعیت پرونده ریحانه جباری گفت: «قصاص از قوانین مسلم اسلام و یک حق شخصی برای اولیای دم است. اگر اولیای دم تقاضای قصاص نکنند اصلا با این عنوان پرونده بررسی نمی‌شود ولی اگر درخواست و بررسی شد و جرم قاتل هم عمدی تشخیص داده شد و بعد هم با مذاکراتی که صورت می‌گیرد رضایت حاصل نشد طبیعی است حکم باید اجرا شود.»

اژه‌ای افزود که در پرونده ریحانه جباری برای چندین بار وقت داده شده است و آخرین وقتی هم که داده شده ۱۰ روز است که اگر در این مدت رضایت حاصل نشود حکم اجرا می‌شود.