پنجمین اجلاس وزرای محیط زیست کشورهای عضو سازمان اکو با تاکید بر ضرورت همگرایی منطقه‌ای برای مقابله با چالش‌های محیط زیستی به کار خود پایان داد.

ECO Environment Meeting Istanbul Dec 2014
نشست زیست محیطی کشورهای عضو اکو در استانبول

این اجلاس منطقه‌ای که از روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه در شهر استانبول آغاز شده بود روز پنجشنبه به پایان رسید.

اکو یک سازمان منطقه‌ای است که ده کشور ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان عضو آن هستند.

در بیانیه پایانی این نشست، وزرای کشورهای عضو اکو لزوم توسعه همکاری‌ها در باره «اقتصاد سبز در قالب توسعه پایدار» و «ایجاد نظم در همکاری‌های زیست محیطی» را مورد تاکید قرار دادند.

در این بیانیه کشورهای عضو موافقت خود را با همکاری های محیط زیستی و مقابله با گرمایش جهان، تغییرات آب و هوایی، مقابله با گسترش بیابان‌ها و مبارزه با افزایش اثرات گرد و غبار و طوفان های شن در منطقه، اعلام کردند.

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز که در این اجلاس شرکت کرده بود از کشورهای عضو اکو خواست در مورد مقابله با روند افزایش خشکسالی ها در منطقه، مدیریت صحیح منابع آب و انرژی با هم همکاری بهتری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ابتکار در این اجلاس گفت شرایط منطقه غرب آسیا به ویژه کشورهای اکو، با آینده ای گرم و خشک روبروست و نیازمند افزایش همکاری های نزدیک و فشرده هستیم.

او با اشاره به فعالیت پنج ساله «موسسه علوم و فناوری محیط زیست اکو» به میزبانی ایران از وزرای حاضر در این اجلاس خواست تا این موسسه به عضو حقوقی و وابسته به سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو  تبدیل شود تا به تقویت بنیه علمی کارشناسان و محققان کشورهای منطقه کمک کند.