موسی کمالی، جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ایران، با تاکید بر این‌که طول مدت خدمت سربازی تغییری نخواهد کرد، از کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی خواست به مساله “خدمت سربازی” ورود نکنند.

sarbazi

کمالی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت که بحث کاهش یا افزایش دوران خدمت سربازی در ایران، مساله‌ای تخصصی است که باید در فضایی خارج از مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی خبر از وعده‌های تبلیغاتی برخی کاندیداهای نمایندگی مجلس ایران برای کاهش دوران خدمت سربازی داده است. در این گزارش آمده که برخی نامزدها برای رای آوردن، وعده‌هایی به مردم می‌دهند که امکان اجرایی شدن آن‌ها وجود ندارد و مهم‌ترین آن‌ها مربوط به قوانین سربازی و کاهش دوران خدمت است.

100

موسی کمالی هم در واکنش به این شیوه تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی گفته است: «با توجه به این‌که سربازی به توان رزمی نیروهای مسلح و بنیه دفاعی کشور ارتباط دارد، قطعا تصمیم‌گیری در مورد آن از سوی ستاد کل نیروهای مسلح انجام می‌شود.»

پیش از این و در سال ۱۳۸۳، نمایندگان مجلس ایران در طرحی دو فوریتی، دوران خدمت سربازی را از ۲۱ ماه به ۱۶ ماه کاهش دادند که این طرح پس از تصویب مجلس، در شورای نگهبان رد شد.

بر اساس آن‌چه جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفته است، در تصمیم‌گیری درباره طول مدت سربازی باید مؤلفه‌های مختلفی از جمله وضعیت ژئو‌پلیتیکی کشور، تهدیدات، آمایش سرزمینی، ابزارهای دفاعی و … مدنظر قرار بگیرند.

وعده انتخاباتی نامزدهای نمایندگی مجلس ایران در حالی این روزها حول محور کاهش دوران سربازی سیر می‌کند که خبرگزاری فارس روز ۲۶ بهمن‌ماه، در گزارشی از فراخوان مشمولان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور خبر داده بود.

آخرین تغییرات در میزان خدمت مشمولان نظام‌ وظیفه کشور به فروردین‌ ماه سال جاری هجری خورشیدی برمی‌گردد.

موسی کمالی در ۲۳ فروردین‌ ماه درگفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفته بود که با توجه به بالا رفتن میل مردان جوان برای گذراندن این دوران، بحث ضرورت افزایش مدت خدمت سربازی در سال ۹۴ منتفی شده است. او همچنین گفته بود: «با موافقت آقای فیروزآبادی، ریاست ستاد کل نیروهای مسلح، مدت خدمت دوره ضرورت از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه تغییر کرده و در مناطق عملیاتی و امنیتی سه ماه، مناطق محروم و بد آب‌ و هوا، دو ماه و به ازای هر فرزند هم دو ماه از طول دوران خدمت ضرورت کاسته خواهد شد.»

هم او حالا به خبرگزاری ایسنا گفته است که وعده‌های انتخاباتی نامزدها درباره خدمت وظیفه، ممکن است جوان‌ها را برای رای دادن به این نامزدها گمراه کند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، هفتم اسفند ماه سال جاری برگزاری خواهد شد و نامزدهای نمایندگی مجلس از هفته گذشته تبلیغات خود را آغاز کرده‌اند.