قوه قضاییه جمهوری اسلامی در نیمه اول سال ۲۰۱۷، دست کم ۲۳۹ حکم اعدام را به اجرا گذاشته است.

کارتون از رضا جوزانی

سازمان حقوق بشر ایران با اعلام این آمار خبر از اعدام سه نفر داده است که در هنگام ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند. یکی از این سه نفر که از آنها با عنوان «کودک-مجرم» نام برده می‌شود و در زندان ندامتگاه مرکزی کرج به دار آویخته شده است، متهم بود که حدود ۳۰ سال پیش در سن ۱۶ سالگی پسر ۱۲ ساله‌ای را به قتل رسانده است.

دو زندانی دیگر آرمان بحر آسمانی و حسن حسن‌زاده نام داشتند که به ترتیب در زندان کرمان و زندان مرکزی تبریز به دار آویخته شدند.

آمار ارائه شده از اعدام‌های انجام شده در ایران نشان می‌دهد که تنها درباره ۴۵ مورد از اعدام‌های انجام شده در نیمه اول امسال اطلاع‌رسانی رسمی شده است و درباره ۱۹۴ مورد از این اعدام‌ها در منابع رسمی اطلاعاتی منتشر نشده است. این در حالی است که ۱۲ نفر هم در ملاء عام اعدام شده‌اند.

اعدام در ملاء عام در ایران همواره با اعتراض‌های شدید نهادها و سازمان‌های حقوق بشری روبه‌رو شده است اما قوه قضاییه با بی‌اعتنایی به این اعتراض‌ها همچنان گاه و بی‌گاه چوبه‌های دار را در خیابان‌ها و میدان‌های شهر بر پا می‌کند.

  • در همین زمینه:

از میان مجموع افرادی که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ در ایران اعدام شده‌اند، ۱۲۹ نفر به اتهام انجام جرایم مربوط به مواد مخدر به دار آویخته شده‌اند.

این اعدام‌ها در حالی صورت گرفته‌اند که طرح لغو مجازات اعدام برای جرایم مربوط به مواد مخدر در مجلس ایران همچنان در دستور کار است و نمایندگان از قوه قضاییه خواسته بودند تا زمان پایان بررسی و رأی‌گیری درباره این طرح، از اعدام محکومان جرایم مربوط به مواد مخدر خودداری کند.

گفته می‌شود دست‌کم پنج هزار زندانی در ایران به اتهام انجام جرایم مربوط به مواد مخدر در صف اعدام هستند.

از سوی دیگر اما در تازه‌ترین دور اعدام‌ها در ایران سه زندانی در زندان مرکزی رشت (لاکان) اعدام شده‌اند. این افراد دو مرد و یک زن بوده‌اند که اتهامات‌شان مربوط به مواد مخدر بوده است.

همچنین از زندان رجایی‌شهر کرج خبر می‌رسد که دست‌کم ۱۱ زندانی محکوم به اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند و احتمال «اعدام گروهی» آنها در روزهای آینده وجود دارد. اتهام اغلب این افراد «قتل عمد» گزارش شده است.

هویت چهار نفر از این افراد از سوی خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران احراز شده است.

در بین زندانیان فردی وجود دارد که در پی یک درگیری طایفه‌ای متهم به قتل شده است و به دلیل عدم وجود اسناد کافی در مورد این اتهام به دنبال برگزاری مراسم قسامه حکم اعدام برایش صادر شده است.

سایت رکنا هم خبر داده است که یک زندانی به اتهام آدم‌ربایی و تجاوز فردا (سه‌شنبه) در یکی از زندان‌های کرج اعدام خواهد شد. این امکان وجود دارد که او یکی از ۱۱ زندانی منتقل شده به انفرادی در زندان رجایی‌شهر باشد.