یک ناو نیروی دریایی آمریکا به طرف یک قایق مسلح ایرانی به سپاه پاسداران به اخطار چند گلوله‌ شلیک کرد. این حادثه در شمال خلیج فارس اتفاق افتاد. شبکه سی‌ان‌ان می‌گوید قایق ایرانی به سپاه پاسداران تعلق داشته است.

قایق‌های تندروی سپاه در خلیج فارس – عکس: آرشیو

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به شبکه سی‌ان‌ان گفته است که قایق ایرانی به حدود یک صد متری ناو آمریکایی نزدیک شده بود.

به گفته این مقام وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، ناو آمریکایی تلاش کرده بود با تماس‌های رادیویی، شلیک گلوله‌های منور و پنج شلیک کوتاه لبه این قایق ایرانی اخطار دهد. اما این اخطارها مؤثر نبود. سرانجام ناو آمریکایی ناگزیر شده است به سمت آب شلیک کند. بعد از این شلیک آخر، قایق ایرانی متوقف شده، اما از محل حادثه دور نشده، بلکه لنگر انداخته است.

به گفته مقام وزارت دفاع آمریکا، ناو آمریکایی در حال گشت‌زنی در آب‌های خلیج فارس بوده است.

فرماندهان نیروی دریایی آمریکا ایران را به ایجاد مزاحمت برای کشتی‌های جنگی در خلیج فارس متهم کرده‌اند و گفته‌اند که چنین مانورهایی، دریانوردی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس را به خطر انداخته است.

ایران اما این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید ناوهای آمریکایی قوانین تردد در آبراه‌های بین‌المللی را به‌صورت حرفه‌ای و دقیق رعایت نمی‌کنند.

فرماندهان نیروی دریایی آمریکا هشدار داده‌اند که در صورت اشتباه محاسباتی، برخوردهای غیرحرفه‌ای قایق‌های ایرانی در آینده می‌تواند به رویارویی نظامی بینجامد.

دونالد ترامپ در کارزارهای تبلیغاتی خود گفته بود که اگر به کاخ سفید راه پیدا کند، موضع سخت‌تری را نسبت به ایران اتخاذ می‌کند. ترامپ تهدید کرده بود که در صورت نزدیک‌شدن قایق‌های سپاه، کشتی‌های آمریکایی دیگر مانند زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تغییر مسیر نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید: