دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا با بیان این‌که پس از خروج این کشور از برجام دوران عدم اطمینان در جریان است و باید منتظر رویدادهای غیرمنتظره بود، تأکید کرد که ناوگان دریایی این کشور که در خلیج فارس مستقر است حرکات دریایی ایران را با دقت زیر نظر دارد.

دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا
دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا

به گزارش رویترز، جان ریچاردسون دوشنبه ۱۴ مه / ۲۴ اردیبهشت پس از بازدید از ناو هواپیمابر جورج اچ. دابلیو. بوش در سواحل ویرجینیا که سربازان آمریکایی و فرانسوی آموزش‌های مشترک انجام می‌دهند با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت: «اکنون ما وارد دوران عدم اطمینان می‌شویم، این‌که چگونه جهان به این آخرین تحول واکنش نشان می‌دهد.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵ که دولت باراک اوباما آن را امضا کرده بود خارج می‌شود. این اقدام با واکنش منفی متحدان اروپایی آمریکا روبه‌رو شد و عدم اطمینان در مورد ذخایر نفتی جهان و همچنین خطر بروز درگیری در خاورمیانه را افزایش داد.

فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا گفت: «[ما] باید هوشیار بمانیم، حتی کمی بیشتر از حد معمول تا بتوانیم با هرگونه رویداد غیرمنتظره و یا تحول جدید و یا چیزی شبیه این‌ها مقابله کنیم.»

«خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، برای ارتش آن کشور به‌معنی افزایش هوشیاری در مورد رفتارهای رژیم ایران در خلیج‌فارس و آمریکا این رفتارها را از نزدیک زیر نظر دارد.»

جان ریچاردسون اعلام کرد که نیروی دریایی آمریکا در پی هشدار دونالد ترامپ به ایران، شاهد رفتار تحریک‌آمیز ایران درخلیج فارس نبوده است.

ترامپ در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته بود که هر کشتی ایرانی که به نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج فارس حمله کند، «از آب بیرون کشیده می‌شود.»

در نخستین رویاروییِ دو طرف پس از روی کار آمدن ترامپ در ماه ژوئیه گذشته (مردادماه) سال گذشته، هنگامی که یک قایق گشتی مسلح ایرانی در خلیج فارس به فاصله ۱۴۰ متری کشتی جنگی «تاندربولت» آمریکا، این کشتی به نزدیکی قایق شلیک کرد و قایق که گفته می‌شد به سپاه پاسداران متعلق است، مسیر خود را عوض کرد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته بود که خدمه ناو آمریکایی پیش از شلیک تلاش کرده بودند تا با تماس‌های رادیویی و پنج انفجار کوتاه به قایقرانان ایرانی اخطار دهند اما آن‌ها واکنشی نشان نداده بودند.

یک ماه پس از آن، در ماه اوت، یک پهپاد غیرمسلح ایرانی به ۳۰ متری یک هواپیمای جنگی نیروی دریایی ایالات متحده نزدیک شد، که آماده فرود بر روی یک ناو هواپیمابر در خلیج فارس بود.

پس از آن مسئولان نظامی آمریکا گفته بودند نیروهای سپاه پاسداران ایجاد «مزاحمت» برای کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را متوقف کرده‌اند. سردار دریادار دوم پاسدار علی عظمایی، فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز در بهمن ماه گذشته از «تغییر رفتار آمریکایی‌ها در خلیج فارس و تنگه هرمز» خبر داد و گفت آمریکا به مقررات بین‌المللی در ترددها توجه بیش‌تری نشان می‌دهد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران دارای بیش از ۱۰۰۰ قایق تندرو کلاس عاشورا، طارق، و ذوالجناح است و کنترل آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس را به عهده دارد. کنترل دریایی خزر و عمان نیز به ارتش واگذار شده‌ است.

بیشتر بخوانید: