جلیقه‌زردهای فرانسوی در هجدهمین هفته اعتراضات علیه امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، با پلیس ضد شورش در نزدیکی طاق پیروزی درگیر شدند، به فروشگاه‌های لوکس یورش بردند و آتش‌هایی «تهدیدکننده جان انسان‌ها» برافروختند. درگیری میان پلیس و معترضان در این هفته شدیدتر از هفته‌های اخیر بوده است.

معترضان جلیقه‌زرد در برابر طاق پیروزی در پاریس- عکس از آرشیو

جنبش جلیقه‌زردها جنبشی خودجوش در فرانسه است که از نیمه ماه نوامبر ۲۰۱۸ از طریق شبکه‌های اجتماعی علیه افزایش قیمت سوخت شکل گرفت. این جنبش به سرعت گسترش یافت و خواسته‌های افزایش قدرت خرید و دستمزدها به آن افزوده شد. ده‌ها هزار جلیقه‌زرد هر شنبه در اعتراض به سیاست‌های نئولیبرالی مکرون به خیابان‌ها می‌آیند. با این حال شمار حاضران در جمع اعتراضی جلیقه‌زردها در هفته‌های اخیر رو به ‌کاهش گذاشته است. با وجود کاهش جمعیت معترضان، نشانی از توقف اعتراضات این جنبش دیده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، جلیقه‌زردها امیدوار بودند شنبه ۱۶ مارس/ ۲۵ اسفند، انرژی بیشتری در کالبد جنبش دمیده شود و بخشی از کاهش نفرات حاضر در خیابان جبران شود.

گروه‌های جلیقه‌زرد که معلمان، بیکاران و اتحادیه‌های کارگری را نمایندگی می‌کنند در میان سازمان‌دهندگان راهپیمایی‌های روز شنبه در پایتخت و سایر شهرهای فرانسه بودند.

گزارش‌ها اما حاکی از آن است که این شنبه خشونت میان پلیس و معترضان به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در آخرین گزارش از اعتراض‌های امروز نوشت که معترضان علاوه بر «تخریب مغازه‌های لوکس»، «آتش‌هایی تهدیدکننده جان انسان‌ها» نیز برافروختند. یکی از این آتش‌سوزی‌ها بانکی را در طبقه هم‌کف یک ساختمان مسکونی هفت‌طبقه هدف قرار داد. ۱۱ نفر از جمله دو آتش‌نشان دچار جراحت سطحی شدند؛ به بقیه هم آسیبی نرسید و از ساختمان آتش گرفته بیرون برده شدند.

در تصاویری که پیش‌تر از این اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، درگیری شدید و ضد و خورد میان معترضان و پلیس ضدشورش در اطراف طاق پیروزی به چشم می‌خورد.

معترضان همچنین به سمت نیروهای پلیس مستقر در خیابان شانزه لیزه بمب دودزا و اشیایی دیگر پرتاب کردند و بر شیشه‌های ون پلیس مشت کوبیدند. در نتیجه ضربه‌های معترضان به ون پلیس، نیروهای ضد شورش عقب‌نشینی کردند.

کمی بعد اما ماشین آب‌پاش از یک خیابان مجاور به سمت معترضان حمله‌ور شد تا آنها را از فروشگاه‌های گران‌قیمت و لوکس خیابان شانزه‌لیزه دور نگه دارد. پلیس به سمت معترضان گاز اشک‌آور نیز شلیک کرد.

در مقابل جلیقه‌زردها در خیابان آتش بر پا کردند. گزارش‌ها همچنین از آتش گرفتن یک خودرو پارک شده جلوی بوتیک‌های لوکس حکایت دارد. بوتیک‌های لوکس مورد هجوم واقع شدند و حمله جلیقه‌زردها به آنها خساراتی وارد کرد. برخی جلیقه‌زردها به رستورانی در آن حوالی که محبوب سیاستمداران و سلبریتی‌هاست، هجوم بردند.

پلیس پاریس به آسوشیتدپرس گفته است تا ظهر روز شنبه ۴۴ نفر دستگیر شده‌اند.

پلیس با پیش‌بینی افزایش تعداد معترضان و میزان خشونت، این شنبه در مقایسه با هفته‌های گذشته نیروهای بیشتری را در پاریس مستقر کرده بود.

نیروهای پلیس چند خیابان را بستند و حول «رایت بانک» حلقه زدند.

کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه به پلیس دستور داده بود تا به رفتارهای «غیرقابل قبول» پاسخ دهد و کسانی را که «برای خشونت فراخوان می‌دهند و برای ایجاد آشوب در پاریس، اینجا هستند» محکوم کرد.

اکنون دو ماه از طرح گفت‌و‌گوی ملی مکرون می‌گذرد که برای پاسخگویی در برابر نگرانی‌های معترضان ترتیب داد. او همچنین تحت فشارها ناچار شد مسیر اصلاحات اقتصادی خود را تغییر دهد.

با وجود کوتاه آمدن دولت مکرون در برابر جلیقه‌زردها، معترضان وعده‌های رییس‌جمهوری را کافی نمی‌دانند و خواستار عوض شدن مسیر اصلاحات نئولیبرال اقتصادی در فرانسه هستند. آنها از مالیات بالا و سیاست‌های مکرون در حمایت افراطی از کسب‌ و کارها شکایت دارند.

جلیقه‌زردها همچنین طرح گفت‌و‌گوی ملی مکرون را کلماتی تو خالی و کمپین تبلیغاتی او برای شرکت در انتخابات ماه مه پارلمان اروپا می‌دانند.


در همین زمینه: