در پی بازداشت مجدد مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز برای اجرای حکم محکومیتش به اتهام حمایت از بهاییان، یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفته است موضوع حاجتی در کمیسیون شوراهای مجلس مطرح خواهد شد.

مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز
مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز

مأموران اجرای احکام روز گذشته، یک‌شنبه ۱۲ خرداد مهدی حاجتی را برای اجرای حکم یک سال حبس در منزل شخصی‌اش بازداشت و به زندان عبدل‌آباد شیراز منتقل کردند.

پروانه مافی، نماینده تهران و عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی دوشنبه ۱۳ خرداد در واکنش به زندانی شدن مهدی حاجتی، به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت:

«برای این‌که این موضوع در مجلس پیگیری شود، لازم است شکایتی به مجلس بیاید و هنوز فرد یا گروهی در این‌باره شکایتی به مجلس نداده است.»

مافی با بیان این‌که از شورای شهر شیراز تا خانواده حاجتی، هر کسی می‌تواند این شکایت را طرح کند، گفت:

«جدای از شکایت، موضوع انتقال آقای حاجتی به زندان را هفته آینده در جلسه کمیسیون شوراها طرح می‌کنم.»

قاسم میرزایی‌نکو، عضو دیگر کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که این موضوع را با رئیس کمیسیون شوراها در میان می‌گذارد.

مهدی حاجتی پنجم مهرماه سال گذشته توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد. دلیل بازداشت او پیگیری دستگیری شماری از بهاییان در این شهر بود و ایرنا در آن تاریخ علت دستگیری او را حمایت از «فرقه ضاله» بهاییت عنوان کرد. او به‌طور مشخص در تلاش برای آزادی دو شهروند بهایی، به رویه ناعادلانه قضایی و نبود عدالت اجتماعی اشاره کرده بود.

حاجتی در توییتر خود نوشته بود:

«۱۰ روز گذشته را به هر دری زده‌ام تا دو دوست بهایی بازداشت‌شده آزاد گردند و به نتیجه نرسیده‌ام. نسل ما موظف است مادامی که مقابل دشمنان خارجی ایستاده است در تلاش برای اصلاح رویه‌های قضایی و سایر اموری که عدالت اجتماعی را به خطر انداخته، کم نگذارد.»

در روزهای قبل از آن برخی رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی خبر بازداشت دست‌کم ۴۰ شهروند بهایی در شیراز را در یک عملیات برنامه‌ریزی شده داده بودند.

حاجتی ۱۰ روز در بازداشت به‌سر برد و سپس با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. او همچنین پس از آزادی موقت به مدت ۱۳۰ روز با قرار نظارت دادسرا از حضور در شورای شهر منع شده بود. با لغو این قرار حجتی از تاریخ ۱۴ بهمن ۹۷، در شورای شهر شیراز حضور یافت.

یک منبع آگاه روز دوشنبه به ایرنا گفته است اتهام حاجتی فعالیت تبلیغی علیه نظام است و او افزون بر یک سال حبس، به دو سال تبعید نیز محکوم شده است.

مهدی حاجتی متولد ۱۳۵۸ از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، نایب رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و رئیس کمیسیون حقوق شهروندی پنجمین دوره شورای شهر شیراز است.

بازداشت روز گذشته حاجتی را زهره رستگاری، همسر او در صفحه توئیتری خود اعلام کرد. او در این توئیت نوشت:

«دیروز، پیامکی مبنی بر صدور حکم به دست ما رسید و امروز اجرا شد.»

در فروردین سال جاری نیز مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان به دلیل حمایت از مهدی حاجتی به پلیس امنیت این شهر احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. شاکیان پرونده مهدی مقدری، سپاه پاسداران صاحب‌الزمان استان اصفهان و همچنین ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر این استان بودند.

بر اساس آمار منابع غیررسمی بیش از ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می‌کنند اما قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. بر همین اساس در طول سال‌های پس از انقلاب ۵۷ حقوق بهاییان در ایران همواره به صورت سیستماتیک نقض شده است.

  • بیشتر بخوانید: