دونالد ترامپ در اظهارنظر تازه‌ای گفته است که رهبران جمهوری اسلامی «تنها چیزی که می‌فهمند قدرت و زور است». او تهدید کرده است که اگر ایران دست به حمله بزند «با قدرت شدید و کوبنده روبه‌رو خواهد شد»، قدرتی که  در برخی زمینه‌ها «نابودگر» خواهد بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه ۴ تیر / ۲۵ ژوئن در سلسله توئیت‌هایی بار دیگر به تنش موجود با ایران پرداخت و مسئولیت وضعیت کنونی را برعهده رهبران ایران دانست.

او در صفحه توئیتر خود نوشت: «رهبران ایران واژه‌های “خوبی” و “دلسوزی” که بویی از آن نبرده‌اند را درک نمی‌کنند. متأسفانه تنها چیزی که می‌فهمند قدرت و زور است. آمریکا با فاصله قدرتمندترین نیروی نظامی در دنیاست و فقط در دو سال گذشته ۱،۵ تریلیون دلار در این زمینه هزینه کرده است.»

او در توئیت بعدی خود به تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مردم ایران اشاره کرده و آورده است: «مردم فوق‌العاده ایران بدون هیچ دلیلی رنج می‌کشند. رهبران آن‌ها تمام پول‌ها را صرف ترور می‌کنند و برای چیزهای دیگر خرج ناچیزی می‌کنند. آمریکا استفاده ایران از بمب‌های کنارجاده‌ای و پرتابه‌های انفجاری (بمب‌های EFP) که به کشته شدن ۲۰۰۰ آمریکایی و زخمی شدن شمار زیادی از آن‌ها منجر شد را فراموش نکرده است.»

روز گذشته، دوشنبه ۳ تیر / ۲۴ ژوئن وزارت خزانه‌داری آمریکا، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیلات دفتر او و شماری از فرماندهان سپاه پاسداران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد و تمامی دارایی‌های این افراد و نهادها در خاک آمریکا مسدود شد. این اقدام در واکنش به حمله به پهپاد آمریکا توسط دفاع ضدهوایی سپاه پاسداران در هفته گذشته، صورت گرفت.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز به‌زودی تحریم خواهد شد.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در این‌باره گفت: «دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جاافتاده بین‌المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز سه‌شنبه ۴ تیر در واکنش به خبر تحریم‌های جدید آمریکا علیه رهبر جمهوری اسلامی و نهاد رهبری، این تحریم‌ها را «ضد بشری» و «تحریم تمام ملت ایران» خواند و گفت آمریکا به‌دلیل «سرخوردگی» و «ناتوانی»، رهبر ایران را تحریم کرده است. روحانی، علی خامنه‌ای را نه تنها رهبر ایران بلکه یک «مقام دینی، ‌اجتماعی و معنوی» خواند که «شیعیان و غیرشیعیان در سراسر جهان» مطیع او هستند. او با لحنی تمسخرآمیز گفت: «این همه مردم در عراق پاکستان، سوریه، لبنان، افغانستان، کویت، عراق و در سایر کشورها چه شیعه و غیرشیعه علاقمند و عاشق و مطیع مقام معظم رهبری هستند و آمریکایی‌ها آن‌قدر عقل‌شان را از دست داد‌ه‌اند که می‌خواهند رهبری یک کشور را تحریم کنند که ایشان به آمریکا نیاید. خوشمزه است! ما شما را راه نمی‌دهیم بعد می‌گویید شما نیایید؟»

دونالد ترامپ در توئیت دیگری ظاهراً به این سخنان روحانی پاسخ داده و نوشته است: «بیانیه بسیار توهین‌آمیز و جاهلانه ایران که امروز منتشر شد تنها نشان می‌دهد که آن‌ها واقعیت را درک نمی‌کنند. هرگونه حمله توسط ایران به هر چیز آمریکایی با قدرت شدید و کوبنده روبه‌رو خواهد شد. در برخی زمینه‌ها، کوبنده به معنی نابودی خواهد بود. دیگر از جان کری و اوباما خبری نیست.»

تنش‌ها بین ایران و آمریکا پنج‌شنبه گذشته۳۰ خرداد / ۲۰ ژوئن پس از سرنگون‌کردن یک پهپاد آمریکایی به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بالا گرفت. آمریکا آماده حمله بود اما بنا بر گفته‌های ترامپ، او این دستور را به دلیل «متناسب‌نبودن» با اقدام جمهوری اسلامی به تعلیق درآورد. ترامپ بعدتر گفت که در عوض «تحریم‌های خیلی بیشتری» در راه خواهند بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت فشارها و تحریم‌ها علیه ایران ممکن است «تا یک هفته دیگر» یا «تا سال‌ها بعد» ادامه یابد. او با اشاره به توافق هسته‌ای‌اش با کره شمالی گفت که طرح مشابهی با آن مذاکرات را در نظر دارد و حاضر به اعطای مشوق‌های اقتصادی به جمهوری اسلامی است.

بیشتر بخوانید: