وزیر خارجه ایران پیش از برگزاری نشست‌های غیررسمی وزیران خارجه و وزیران دفاع کشورهای اتحادیه اروپا به هلسینکی پایتخت فنلاند سفر می‌کند. قرار است در این نشست‌ها مشارکت اروپا در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز به بحث گذاشته شود. وزیر خارجه فنلاند اعلام کرد مشتاق گفت‌وگو با ظریف درباره خلیج فارس است.

محمد جواد ظریف:  وزیر خارجه ایران

وزارت خارجه فنلاند پنجشنبه ۲۴ مرداد/ ۱۵ اوت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ۲۸ مرداد/ ۱۹ اوت برای دیدار و گفت‌وگو با نائلی نینیستو، رئیس جمهوری و ویل اسکیماری، وزیر همکاری و توسعه تجارت خارجی و همچنین پکا هاویستو، وزیر خارجه به فنلاند سفر می‌کند.

فنلاند اوایل ماه گذشته ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به عهده گرفت. وزیران خارجه و دفاع کشورهای اتحادیه اروپا اواخر اوت/مرداد در هسلینکی نشست‌های غیررسمی برگزار می‌کنند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، چهارشنبه ۲۳ مرداد/ ۱۴ اوت در یک نشست خبری که در برلین برگزار شد اعلام کرد در این نشست‌ها مشارگت کشورهای اروپایی در ائتلاف دریایی مورد نظر آمریکا برای تأمین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز به بحث گذاشته می‌شود. به گفته مرکل قرار است نائلی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند هماهنگی‌های لازم برای تشکیل این نشست‌ها را انجام دهد.

وزارت خارجه فنلاند در بیانیه پنجشنبه ۲۴ مرداد/ ۱۵ اوت اعلام کرد که مقامات فنلاند قصد دارند با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران طیفی از موضوعات بین‌المللی و دوجانبه را به بحث بگذارند. پکا هاویستو، وزیر خارجه فنلاند گفت:

«مشتاق گفت‌وگو با وزیر خارجه ایران هستم. تنش‌ها در خلیج فارس بر سراسر جهان اثر می‌گذارد. به همین سبب در شرایط کنونی می‌بایست با هم در گفت‌وگو بمانیم.»

حمله به شش نفتکش و کشتی تجاری در خلیج فارس و دریای عمان تنش در تنگه هرمز را وارد مرحله تازه‌ای کرد. با توقیف نفتکش بریتانیایی به نام استنا ایمپرو در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه در پاسخ به توقیف نفتکش «گریس ۱» حامل نفت خام ایران در تنگه جبل‌الطارق این تنش‌ها بالا گرفت. وزارت خارجه آمریکا دوشنبه گذشته اعلام کرد که نمایندگانی از ۶۰ کشور که در فوریه سال جاری در کنفرانس ورشو شرکت داشتند نشست‌هایی را برای تأمین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز برگزار می‌کنند. چهارشنبه هفته گذشته نمایندگان نظامی آمریکا و بریتانیا و چند کشور دیگر نشستی در بحرین برای تشکیل ائتلاف دریایی برگزار کردند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که آلمان به ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز ملحق نمی‌شود. ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین هفته گذشته در گفت‌وگو با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه از آلمان خواسته بود که به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا مسئولیت بیشتری به عهده بگیرد.

احتمال دارد اسرائیل نیز در ائتلاف دریایی آمریکا شرکت کند. ایران و عراق مخالفت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: