معاون وزیر خارجه یونان اعلام کرد که آتن به هیچ وجه ارسال نفت به سوریه توسط نفتکش «آدریان دریا» را تسهیل نخواهد کرد. در حال حاضر نفتکش حام نفت خام ایران در دریای مدیترانه است: ملاکی برای سنجش بحران نفتکش‌ها در خلیج فارس. آمریکا به قبرس نیز هشدار داده است.

آدریان دریا: نفتکش حامل نفت‌ خام ایران

به گزارش خبرگزاری رویترز، میلیتادیس وارویتسیوتیس، معاون وزیر خارجه یونان چهارشنبه ۳۰ مرداد/ ۲۱ اوت در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ای ان تی ۱» یونان در پاسخ به سؤالی درباره هشدار واشنگتن به آتن درباره نفتکش حامل نفت خام ایران گفت:

«پیام ما روشن است و آن این است که ما به هیچ وجه خواهان تسهیل قاچاق نفت به سوریه نیستیم.»

نفتکش حامل نفت‌ خام ایران که تا پیش از این «گریس ۱» نام داشت و به حکم عالی دادگاه جبل‌الطارق توقیف و سپس برخلاف میل آمریکا رفع توقیف شد، شامگاه یکشنبه ۲۷ مرداد با سرعت پایین سواحل جبل‌الطارق را به سمت یونان ترک کرد. این نفتکش که بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا در اجاره یک شرکت ایرانی است، اکنون «آدریان دریا» نام دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس اطلاعات ردیابی کشتی «ریفی نیتیف» ظاهراً آدریان دریا به مقصد کالاماتا در یونان در حال حرکت است. انتظار می‌رود نفتکش حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران تا دوشنبه هفته آینده وارد این بندر شود.

وزارت خارجه آمریکا هشدار داد که نفتکش حامل نفت خام ایران قصد دارد با انتقال نفت به سوریه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمک کند و ایالات متحده آمریکا نیز سپاه پاسداران را سازمان تروریستی می‌داند. بنابراین هرگونه کمک به این نفتکش به معنای کمک به یک سازمان تروریستی خارجی به شمار می‌آید.

به گفته معاون وزیر خارجه یونان بنادر یونان گنجایش و ظرفیت آن را ندارند که میزبان سوپرتانکرهایی به بزرگی آدریان دریا باشند. یلیتادیس وارویتسیوتیس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ای ان تی ۱» گفت:

«این یک نفتکش بسیار بزرگ است و هیچ بندری در یونان توان آن را ندارد که میزبان چنین نفتکشی باشد.»

به گفته وارویتسیوتیس مقامات ایالات متحده آمریکا درباره نفتکش آدریان با مقامات یونانی تماس گرفته‌اند.

مجری شبکه تلویزیونی «ای ان تی ۱» از معاون وزیر خارجه یونان پرسید چنانچه آدریان دریا وارد آب‌های سرزمینی یونان شود و لنگر بیندازد، دولت یونان چه تدبیری به کار می‌بندد؟ وارویتسیوتیس در پاسخ صرفاً به گفتن یک جمله بسنده کرد:

«در این صورت، باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.»

به گزارش رویترز یک منبع دیپلماتیک در قبرس هم خبر داده که آمریکا علاوه بر یونان، به قبرس هم درباره هرگونه کمک به نفتکش ایرانی هشدار داده است. هرگاه این نفتکش به مقصد برسد، می‌توان گفت بحران نفتکش‌ها در خلیج فارس تخفیف یافته است. ید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه خود گفته بود ایران به ایالات متحده نسبت به توقیف نفتکش آدریان هشدار داده است:

«ایران از طریق مجاری رسمی که داشته، و به ویژه سفارت سوئیس، هشدارهای لازم را به مقامات آمریکایی داده تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند چرا که با عواقب بدی روبه‌رو می‌شوند.»

بیشتر بخوانید: