مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده قصد توقیف نفتکش «آدریان دریا» حامل نفت خام ایران به سوریه را ندارد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا که برای گفت‌وگو و رایزنی درباره پیش‌نویس توافق صلح با طالبان وارد لندن شده است، جمعه ۱۵ شهریور/ ۶ اوت در جمع خبرنگاران گفت:

«ما معمولاً درباره برنامه‌هایمان [با خبرنگاران] صحبت نمی‌کنیم. اما در این مورد می‌توانم بگویم برنامه‌ای برای توقیف نفتکش نداریم.»

فایننشال‌تایمز دو روز قبل گزارش داده بود که برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در ایمیلی به تاریخ ۲۶ اوت به آکلیش کومار، ناخدای هندی‌تبار نفتکش آدریان‌دریا پیشنهاد داده اگر نفتکش ایران را به سمت آب‌های کشوری هدایت کند که امکان توقیف آن به نیابت از آمریکا وجود داشته باشد جایزه کلانی دریافت می‌کند. ظاهراً ناخدا این پیشنهاد را رد کرده اما از همکاری برای تخلیه نفت کشتی هم سر باز زده و خواهان آن شده که مقامات ایرانی جانشینی برای او تعیین کنند.

آدریا دریا که حامل بیش از دو میلیون لیتر نفت خام ایران است ظاهراً در نزدیکی بندر طرطوس سوریه متوقف شده. قرار است نفتکش‌های کوچکتری نفت این سوپرتانکر را به سوریه منتقل کنند.

 مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران در لندن گفت از پیشنهادهای فرانسه و سایر کشورها برای گفت‌وگو با ایران حمایت می‌کند:

«نظر شخصی من این است که اگر فرانسه و سایرین بتوانند ایران را برای گفت‌وگو پای میز مذاکره بیاورند، اقدام خوبی خواهد بود، منتها مسئولیت این موضوع با من نیست، بلکه با وزارت خارجه است.»

«آدریان دریا» تا پیش از توقیف توسط نیروی دریایی بریتانیا در تنگه جبل‌الطارق به ظن دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، گریس ۱ نام داشت و با پرچم پاناما تردد می‌کرد. بعد از رفع توقیف به حکم دادگاه عالی جبل‌الطارق و به رغم مخالفت‌های آمریکا،  تغییر نام داد. این نفتکش به جلوه‌ای از تنش ایران و آمریکا بر سر تنگه هرمز و صدور نفت ایران تبدیل شده است. سخنگوی دولت ایران ادعا کرده است که ایران این نفتکش و محموله‌اش را روی دریا یک جا فروخته است.

بیشتر بخوانید: