مجلس شورای اسلامی ایران ۳ مهر ۱۳۹۸ طرحی یک فوریتی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» را با امضای ۵۷ نماینده مجلس تدوین کرد.قرار است هفته آینده در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری چندین طرح از جمله رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی به بحث گذاشته شود. زمانه یک نظرسنجی درباره سیاست‌های حکومتی در قبال آموزش همگانی زبان‌های خارجی برگزار کرده است.

 طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی انتقاد کارشناسان حوزه آموزش،‌ مدرسان زبان انگلیسی و بسیاری از کاربران اینترنتی را به همراه داشت. طرح در حالی از سوی مجلس تدوین شد که وزارت آموزش و پرورش از وجود آن اظهار بی‌اطلاعی کرد.

بر اساس طرح «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» دانش‌آموزان برای یادگیری زبان انگلیسی باید به آموزشگاه‌های آزاد مراجعه کنند. این گروه از نمایندگان همچنین اعلام کردند دانش‌آموزانی که با هدف مهارت‌آموزی و ورود سریع به بازار کار مسیر تحصیل در شاخه‌های کار و دانش و فنی ‌و حرفه‌ای را انتخاب کردند، لازم نیست  با زبان انگلیسی آشنا باشند.

تبار این ایده اما به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بازمی‌گردد. خامنه‌ای که حساب توئیتری انگلیسی دارد، در دیدار با شماری از معلمان به مناسبت روز معلم در اردیبهشت ۹۵ گفت:‌«این اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است. بله، زبان خارجی را باید بلد بود امّا زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست، زبان علم که فقط انگلیسی نیست. چرا زبانهای دیگر را در مدارس به‌عنوان درس زبان معیّن نمیکنند؟ چه اصراری است؟ این میراث دوران طاغوت است، این میراث دوران پهلوی است. زبان های کشورهای پیشرفته‌ی شرقی هم زبان بیگانه است، این ها هم زبان علم است.»

رهبر جمهوری اسلامی که از چندین سال پیش ایده «تهاجم فرهنگی»‌ را کنار گذاشته و از «پروژه نفوذ» سخن می‌گوید، تدریس زبان انگلیسی در دبستان‌ها و پیش‌دبستانی‌ها را نمونه‌ای از این «نفوذ» خواند. پس از آن بود که شورای عالی آموزش و پرورش از ممنوعیت تدریس زبان انگلیسی در سطح آموزش ابتدایی خبر داد.

در عین حال، عده‌ای نیز در عین انتقاد از طرح حکومتی بالا،‌ انحصار زبان انگلیسی بر برنامه آموزشی مدرسه‌ها را به نقد می‌کشند.

در نظرسنجی زیر می‌خواهیم نظر شما را درباره سیاست‌های حکومتی در قبال آموزش همگانی زبان‌های خارجی بپرسیم.

اگر پیشتر عضو پنل زمانه شده باشید، نظرسنجی به صورت یک ایمیل برایتان ارسال شده است. اگر هنوز عضو پنل ما نیستید، می‌توانید با استفاده از لینک زیر در نظرسنجی شرکت کنید.

 با کلیک بر این لینک در نظرسنجی زمانه درباره آموزش زبان‌های خارجی شرکت کنید

نظرسنجی زمانه درباره آموزش همگانی زبان‌های خارجی در ایران به مدت ۷۲ ساعت از پنجشنبه ۹ آبان / ۳۱ اکتبر تا یکشنبه ۱۲ آبان / ۳ نوامبر برگزار خواهد شد.

نظرسنجی‌های آینده

پنل نظرسنجی زمانه همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات سال جاری (سوم مه) راه‌اندازی شد. زمانه تا کنون پنج نظرسنجی برگزار کرده است.

از شما خواهش می‌کنیم که برای شرکت در نظرسنجی‌های آینده و نیز برای پیشنهاد موضوعات موردنظرتان برای نظرسنجی در پنل ما عضو شوید. برای عضویت در پنل کافی است به چند سوال در این لینک پاسخ دهید. اطلاعات شما به صورت امن و ناشناس ذخیره خواهند شد و در اختیار هیچ طرف دیگری قرار نخواهد گرفت. پس از عضویت در پنل، در هر نظرسنجی ایمیلی با لینک آن برای شما فرستاده خواهد شد. توضیحات بیشتر در: به پنل نظرسنجی “زمانه” بپیوندید

برای ارتباط با پنل نظرسنجی از ایمیل روبرو استفاده کنید: panel@radiozamaneh.com


نظرسنجی‌های پیشین زمانه: