وزیر امور خارجه قطر با اشاره به روابط میان کشور خود و عربستان سعودی در دو سال اخیر، خبر از مذاکرات انجام شده میان دو کشور طی هفته‌های گذشته داد.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی روز جمعه ۱۵ آذر ماه در حاشیه کنفرانس گفت‌وگوی مدیترانه در رم اعلام کرد از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی مذاکراتی برای برطرف کردن تنش‌های پیش آمده میان دو کشور قطر و عربستان و بهبود روابط میان دوحه و ریاض در جریان است.

او گفته است که مقامات دو کشور نه تنها از ۱۳ شرط تعیین شده برای مذاکرات دیگر حرفی نمی‌زنند بلکه اکنون به مرحله سخن گفتن در مورد چشم‌انداز روابط رسیده‌اند.

وزیر امور خارجه قطر همچنین در این کنفرانش ضمن تاکید بر استقلال و حفظ تمامیت ارضی قطر اظهار داشت که دولت این کشور درباره امور داخلی خود دخالت هیچ کشور خارجی‌ای را نمی‌پذیرد.

چهار کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین با متهم کردن دولت قطر به حمایت از تروریسم و پرداخت کمک مالی به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین در منطقه از حدود دو سال پیش اقدام به تحریم سیاسی و اقتصادی دولت قطر کردند.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی با یادآوری همین موضوع گفت که اخوان المسلمین هیچ‌گونه حضور رسمی‌ای در قطر نداشته و حمایت دولت قطر از اسلام سیاسی است و محدود به حمایت از حزب و گروهی خاص نخواهد بود.

از دیگر دلایل تحریم قطر از سوی چهار کشور در منطقه، نزدیک شدن مقامات دولتی قطر به سران جمهوری اسلامی به عنوان رقیب منطقه‌ای و دیرینه عربستان سعودی عنوان شده است. وزیر امور خارجه قطر اما قویا این اتهام را رد کرده است.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان پیشتر در راستای نزدیک شدن دولت قطر به مواضع جمهوری اسلامی در منطقه گفته بود ایران مقام اول را در حمایت از تروریسم در جهان دارد و کشوری تحت تحریم و خارج از حقوق بین‌الملل و منزوی است که اگر قطر با آن همکاری کند، چیزی جز نتیجه منفی برایش به همراه نخواهد داشت.

در پی بهبود روابط میان قطر و دولت عربستان، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر برای حضور در نشست شورای همکاری خلیج فارس که قرار است ۱۹ آذر ماه در ریاض برگزار شود، به صورت رسمی دعوت کرده است.

صباح الخالد الحمد الصباح، نخست‌وزیر کویت هفته گذشته در خصوص برگزاری این اجلاس در کشور عربستان اعلام کرده بود برگزاری بیست و چهارمین دوره جام ملل خلیج فارس در قطر و اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار می‌شود از جمله اقداماتی است که با تلاش‌های امیر کویت در راستای کاهش تنش در منطقه  انجام شده است.


  • در همین زمینه