محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس «قلب آسیا» به استانبول سفر کرده با انتشار پیامی در توییتر از آمادگی کامل ایران برای تبادل همه زندانیان با آمریکا خبر داد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران

ترکیه دوشنبه ۹ دسامبر/ ۱۸ آذر  میزبان هشتمین کنفرانس روند استانبول ـ قلب آسیا است. در هشتمین دور کنفرانس منطقه‌ای قلب آسیا وزیران خارجه ۱۵ کشور منطقه با ۱۲ نهاد بین‌المللی و منطقه‌ای شرکت می‌کنند و ۱۶ کشور دیگر حامی این کنفرانس هستند. زمینه مناسبی برای دیپلماسی ایران فراهم آمد – محمد جواد ظریف، وزیر خارجه با انتشار پیامی در توییتر نوشت «توپ در زمین آمریکاست»:

 «پس از به خانه باز گرداندن گروگان‌مان در این هفته، کاملاً برای تبادل فراگیر زندانیان آمادگی داریم. توپ در زمین ایالات متحده است. امروز بار دیگر و این بار در نشست قلب آسیا – روند استانبول مشغول دیپلماسی منطقه‌ای هستیم تا توان خود را برای صلح و توسعه در افغانستان در کنار هم قرار دهیم.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت دوشنبه ۹ دسامبر/ ۱۸ آذر در یک نشست خبری گفت ایران سال گذشته پیشنهاد مبادله زندانیان را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرده اما آمریکا با آن مخالفت کرده بود.

شنبه ۷ دسامبر/ ۱۶ آذر ایران و ایالات متحده آمریکا بعد از ماه‌ها تنش دست به معامله زدند و بر سر یک مورد مبادله زندانی توافق کردند: ایران شیوئه وانگ، محقق چینی‌تبار و دانشجوی مقطع دکترای تاریخ دانشگاه پرینستون را آزاد کرد و آمریکا، مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی را. مقامات هر دو کشور از انجام این تبادل ابراز خرسندی کردند. در پی این توافق خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: آزادی «وانگ» نشان داد ایران برای حضور در میز مذاکره و گفت‌وگو درباره تمام موضوعات آماده است.

دونالد ترامپ، رپیس جمهوری آمریکا هم با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«او [وانگ] که در دوره دولت اوباما بازداشت شده بود (با وجود هدیه ۱۵۰ میلیارد دلاری)، در دولت ترامپ بازگشت. از ایران بابت یک مذاکره بسیار منصفانه متشکرم. دیدید، می‌توانیم با هم معامله کنیم!»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اما یادآوری کرد که آمریکایی‌های دیگری همچنان در ایران زندانی هستند.

سرنوشت رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی که در سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شد هنوز نامشخص است. جمهوری اسلامی ایران آبان سال جاری برای نخستین بار تأیید کرد که لوینسون در دادگاه انقلاب پرونده‌ای گشوده دارد.

دادگاه‌ی انقلاب ایران معمولاً به پرونده‌های جاسوسی، قاچاق، توهین به مقدسات، و اقدام به براندازی جمهوری اسلامی رسیدگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: