معصومه سلیمانی قهرمان کشتی زنان ایران از ۲۲ روز پیش تاکنون در خرم‌آباد در بازداشت است. خانواده او به امید آزادی قریب‌الوقوع این ورزشکار ایرانی درباره بازداشت او سکوت کرده بودند. اما سرانجام هم‌تیمی‌های او شامگاه دوشنبه ۲۵ آذر تصمیم گرفتند این خبر را اعلام کنند.

معصومه سلیمانی: قهرمان کشتی زنان ایران جزو بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸

در همان شامگاه جمعه ۲۴ آبان که قیمت بنزین بر اساس مصوبه فراقانونی سران قوا افزایش یافت شهرهای اهواز، سیرجان، مشهد و تهران صحنه اعتراضات مردمی بود. یک روز بعد اعتراضات به چندین شهر دیگر از جمله به خرم‌آباد هم سرایت کرد. یکشنبه ۲۶ آبان اما با حمایت خامنه‌ای از مصوبه سران قوا و با از کار انداختن مجلس و قطع اتصال ایران به شبکه جهانی اینترنت سرکوب‌ها به طور گسترده آغاز شد. بر اساس آنچه که هم‌تیمی‌های معصومه سلیمانی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند، قهرمان کشتی ایران یک هفته بعد از وقوع ناآرامی‌ها بازداشت شده است.

معصومه دارای نشان برنز جهانی کشتی آلیش در قزاقستان است.

معصومه سلیمانی ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ به همراه کاروان ایرانی به مسابقات جهانی کشتی به قزاقستان اعزام شده بود اما هنگام بازگشت به همراه سمیرا حیدری، هم‌تیمی خود به مدت شش ماه از حضور در میادین ورزشی محروم شد.

مریم منظمی، نایب رئیس فدراسیون کشتی در آن زمان در مصاحبه با خبرگزاری‌های داخلی گفته بود این دو ورزشکار ایرانی به دلیل عدم رعایت حجاب اسلامی مطابق آنچه که فدراسیون کشتی از بانوان ورزشکار انتظار دارد از حضور در میادین ورزشی محروم شده است.

به گفته این مقام مسئول به دلیل مهارت سلیمانی در داوری و حضور منظم او در اردوهای تمرینی فدراسیون کشتی تصمیم گرفت او را همراه کاروان بانوان ایران عازم مسابقات قرقیزستان کند اما او در محل برگزاری مسابقات مقاومت کرد و اصرار کرد که به عنوان آلیش‌کار روی زمین برود. به این ترتیب فدراسیون کشتی این بانوی قهرمان را از ورزش کشتی محروم کرد.

در جریان اعتراضات آبان‌ ۹۸ تصاویری از حضور زنان در این اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. از جمله زنی سفیدپوش که در میانه اتوبانی در تهران، جلوی خودروها را می‌گرفت و از آن‌ها می‌خواست به اعتراضات بپیوندند. یا زنی در خرم‌آباد لرستان که از جمعیت معترض می‌خواست که به اموال عمومی آسیب نزنند، و یا زنی در نجف‌آباد اصفهان که فریاد می‌زد:

«زن‌هایی که سرپرست خانوارند و هیچی در دستشان نیست چه کار کنند؟ به داد مردم برسید! رهبر! به داد مردم برسید مسئولین! به داد این زن‌هایی که سرپرست خانوارند برسید.»

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران ۴ آذر گفته بود رهبری زنان در اعتراضات اخیر ایران تجربه تازه‌ای بوده است.

برخی از منابع تعداد بازداشت‌شدگان را بیش از هشت هزار نفر اعلام کرده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل در پنجمین گزارش خود اعلام کرده است که بسیاری از بازداشت‌‌شدگان تحت شکنجه‌های روانی و جسمانی قرار گرفته‌اند. عدم دسترسی افراد بازداشت شده به وکیل و دیگر حقوق قانونی خود از یک سو و تهدید و ارعاب خانواده‌ها توسط نهادهای امنیتی و قضایی از سوی دیگر، باعث افزایش نگرانی‌ها در خصوص وضعیت بازداشت‌شدگان شده است.

بیشتر بخوانید: