آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی جداگانه به شورای حکام، به مسئولان ایران به‌دلیل «خودداری از فراهم کردن دسترسی آژانس به دو سایت اعلام‌نشده» و «عدم پاسخگویی به سوالات بارزسان سازمان درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران»، هشدار داد. این گزارش همراه با آخرین گزارش دوره‌ای آژانس از پایبندی ایران به برجام، ارائه شده است. بر همین اساس ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران  تا ۱۹ فوریه سال جاری به هزار و ۲۰ کیلوگرم افزایش یافته است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی – غریب‌آبادی بدون اشاره به هشدار آژانس به ایران مبنی بر همکاری فوری و پاسخگویی درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود، گفت: گزارش اذعان می دارد که ایران همچنان به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های اظهارشده در ایران، ادامه دارد» عکس از JOE KLAMAR / AFP

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه ۳ مارس/۱۳ اسفند اعلام کرد:

«ایران دسترسی آژانس به دو سایت را تامین نکرده و  از پاسخ به سوالات آژانس و شفاف‌سازی درباره احتمال وجود مواد رادیواکتیو اعلام نشده و فعالیت‌های هسته‌ای مبهم خود، خودداری کرده است».

در این گزارش آمده است:

«مدیرکل آژانس از ایران می‌خواهد بلافاصله با آژانس به صورت کامل همکاری کند و دسترسی فوری به سایت‌های مشخص‌شده را فراهم کند».

 این گزارش که به صورت ضمیمه گزارش اصلی آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به شورای حکام ارائه شده، می‌گوید:

«ایران به آژانس اعلام کرده است هیچ‌یک از مواردی که درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته به ایران نسبت داده شده را به رسمیت نمی‌شناسد و خود را موظف به پاسخ به این اتهامات نمی‌داند».

خبرگزاری رویترز روز گذشته به نقل از منابع نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرده بود آژانس قصد دارد علاوه بر گزارش معمول از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گزارشی جداگانه را مبنی بر عدم همکاری جمهوری اسلامی با بازرسان آژانس، به شورای حکام ارائه کند.

همزمان با انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، خبرگزاری فرانسه به نقل از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس نوشت:

«ایران باید به صورت شفاف با آژانس همکاری کند و درباره فعالیت‌های خود پاسخ‌گو باشد».

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران، از سه برابر شدن ذخایر اورانیوم غنی شده ایران (نسبت به سطح تعیین شده در توافق برجام) و نقض محدودیت‌های کلیدی برجام، از جمله سطح غنی‌سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم غنی شده خبر داده است. بر همین اساس ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران  تا ۱۹ فوریه سال جاری به هزار و ۲۰ کیلوگرم افزایش یافته است. ایران برای دستیابی به بمب اتم به ۱۰۵۰ کیلوگرم اورانیوم نیاز دارد.

در همین رابطه کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در وین، درباره هشدار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران اظهارنظر نکرد و تنها به تکرار جزئیات گزارش بسنده کرد. غریب‌آبادی گفت:

«این گزارش ادامه فعالیت های راستی آزمایی آژانس درخصوص برجام (از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون) را تایید می‌کند و همچنین می افزاید که فعالیت های ایران در رابطه با غنی سازی UF6 در فردو ادامه داشته و سطح غنی سازی ایران نیز تا چهار و نیم درصد است. براساس این گزارش، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا ۱۹ فوریه ۲۰۲۰، ۱۰۲۰.۹۰۰ کیلوگرم اعلام شده است. گزارش آژانس، همچنین اذعان می دارد که ایران سانتریفیوژهای جدید را نیز برابر اعلام خود نصب کرده است و  ایران همچنان به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های اظهارشده در ایران، ادامه دارد».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ۵ مهر ۱۳۹۷ / ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرده بود که ایران یک «انبار مخفی هسته‌ای» در کوچه ماهر در منطقه تورقوزآباد تهران در نزدیکی یک قالیشویی ساده‌ دارد.

مقامات ایران در واکنش به اظهارات او، وجود انبار سری هسته‌ای در تهران را رد کردند و آن را «یک شو و نمایش جدید» خواندند. با این‌وجود، دولت آمریکا از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا این موضوع را بررسی کنند و سرانجام آژانس در گزارش دوشنبه ۲۰ آبان / ۱۱ نوامبر این موضوع را تایید و اعلام کرد: «آژانس آثاری از اورانیوم طبیعی که با دخالت انسانی درست شده را در سایتی در ایران که به این سازمان اعلام نشده، یافته است.»

ایران هنوز در این‌باره توضیح قانع‌کننده‌ای به آژانس ارائه نکرده است و پیشتر نیز از ورود یکی از بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای نطنز جلوگیری کرده بود.

بیشتر بخوانید: