در پی ارائه لایحه جدید امنیت ملی هنگ‌کنگ از سوی چین، آمریکا گفت چنین قانونی ممکن است به تحریم چین منجر شود. پکن در پاسخ واشنگتن را به اقدام تلافی‌جویانه تهدید کرد.

پرچم‌های چین و آمریکا ـ عکس از آرشیو

وزارت خارجه چین دوشنبه ۵ خرداد / ۲۵ مه هشدار داد که اگر آمریکا همچنان به منافع پکن در هنگ‌کنگ آسیب برساند چین دست به اقدامات متقابل خواهد زد.

جائو لی‌جیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری گفت پکن در مورد اظهارات روز یکشنبه رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر احتمال تحریم چین بر سر مسئله هنگ‌کنگ به دولت آمریکا اعتراض کرده است.

رابرت اوبرایان یکشنبه ۴ خرداد / ۲۴ مه گفته بود قانون جدید پیشنهادی چین در مورد هنگ‌کنگ می‌تواند منجر به تحریم‌های آمریکا علیه چین شود و وضعیت هنگ‌کنگ را تهدید کند.

«لایحه امنیتی ملی هنگ‌کنگ» هم‌اکنون در کنگره ملی چین در حال بررسی است. بر اساس این لایحه هرگونه تجمع و اعتراض در هنگ‌کنگ «فتنه‌انگیزی،‌ براندازی با تجزیه‌طلبی» ممنوع می‌شود و با شرکت‌کنندگان در آن‌ها برخورد خواهد شد.

روز گذشته (یکشنبه) با وجود محدودیت‌های مربوط به ویروس جدید کرونا، هزاران نفر در منطقه «کوزی پی» یکی از معروف‌ترین محلات هنگ‌کنگ و «وان چای» در اعتراض به قوانین امنیتی تازه‌ای که چین پیشنهاد کرده است، به خیابان آمدند.

تجمعات اعتراضی در هنگ‌کنگ پس از شیوع کرونا ممنوع و متوقف شده بود. تظاهرات یکشنبه نخستین اعتراض جمعی پس از ممنوعیت تجمع در این کشور به شمار می‌رود.

هنگ‌کنگ، مستمعره پیشین بریتانیا است که از سال ۱۹۹۷ به چین بازگردانده شد و به صورت نیمه خودمختار اداره می‌شود.

بیشتر بخوانید: