پلیس روسیه صدها تن از هزاران هوادار الکسی ناوالنی را دستگیر کرد. آنها در اعتراض به دستگیری او به خیابان‌های شهرهای مختلف سرتاسر روسیه آمده بودند. اعتراضات مسکو نیز در راه است. پلیس روسیه هشدار داده که این اعتراضات را نیز به سختی سرکوب خواهد کرد.

تصویر آلکسی ناوالنی بعد از حمله به او و در حالی که صورتش به رنگ سبز آغشته شده/ عکس از Evgeny Feldman/ wikipedia

محبوب‌ترین منتقد پوتین هفته پیش بعد از ماه‌ها معالجه در آلمان به مسکو بازگشت و در فرودگاه دستگیر شد. تصمیم ناوالنی به بازگشت به روسیه الهام‌بخش تظاهرات مردمی در روسیه شد.

تظاهرات روز شنبه ۲۳ ژانویه/ ۳ بهمن یک آزمایش بزرگ برای اپوزیسیون روسیه است. اپوزیسیون به این وسیله قابلیت خود برای سازماندهی و بسیج مردم را محک می‌زنند، آن هم در حالی که فشار کرملین بر منتقدان ادامه دارد و همچنین شیوع کرونا بر سختی شرایط موجود افزوده است.

پیش از تظاهرات، گروه ناوالنی درباره بنایی لوکس در دریای سیاه تحقیقاتی را منتشر کرد که بنا بر ادعای آن، به پوتین تعلق دارد. فایل منتشرشده این تحقیقات ۶۵ میلیون بازدیدکننده داشت.

در بندر ولادیووستوک معترضان در مرکز شهر گرد آمدند و با شعار «پوتین دزد است» و «آزادی برای ناوالنی!» اعتراض خود را نشان دادند. در فیلمی که خبرگزاری فرانسه منتشر کرد، پلیس مجهز روسیه در حال دنبال کردن معترضان و زدن آنها با باتون دیده می‌شود.

تظاهراتی نیز در شهرهای دیگر در شرق دور و سیبری رخ داد. در شهرهای این مناطق نیز هزاران نفر به خیابان‌ها آمده‌اند.

یک نهاد دیده‌بان حقوق بشر گفته است که پلیس تظاهرات را تقریبا به طور کامل سرکوب کرده و در ۲۰ شهر مختلف روسیه حدود ۲۰۰ تن را دستگیر کرده است.

در مسکو که معمولا میزبان بزرگ‌ترین اعتراضات است، معترضان ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی در میدان مرکزی پوشکین تجمع، و از آنجا به سمت کرملین حرکت کردند.

پلیس مسکو هشدار داده بود که با معترضان به سختی برخورد خواهد کرد.

«کمک خواهد آمد»

ناوالنی که اکنون در زندانی در مسکو نگهداری می‌شود از حامیان خود تشکر کرد.

او جمعه ۲۲ ژانویه گفت: «خوب می‌دانم که تعداد زیادی از مردم خوب بیرون دیوارهای زندان من هستند و کمک خواهد آمد.»

یولیا، همسر ناولنی در اینستاگرام خود نوشت که در تظاهرات مسکو شرکت خواهد کرد. او دلیل شرکت در اعتراضات را این‌گونه شرح داد: «برای خودم، برای او و برای فرزندانمان، برای ارزش‌ها و برای ایده‌آل‌های مشترکمان».

پیش از تظاهرات مسکو چند تن از دستیاران مهم ناوالنی شامل سخنگوی او کیرا یارمیش از سوی پلیس دستگیر شدند و به اتهام نقض قوانین اعتراضات احکامی کوتاه مدت دریافت کردند.

روز دوشنبه این هفته ناوالنی در جریان یک محاکمه عجولانه به ۳۰ روز زندان محکوم شد. حامیان او هراس دارند که مقامات احتمالا در حال آماده کردن حکمی طولانی مدت برای ساکت کردن رهبر مخالفان هستند.

ناوالنی ۳۰ مرداد / ۲۰ اوت در پرواز از مسکو به تامسک سیبری بدون هیچ‌گونه پیش‌زمینه‌ای بیمار شد و به اغما فرورفت. دولت فدرال آلمان بر اساس یافته‌‌های ارتش این کشور اعلام کرد که «شواهد غیرقابل تردید» نشان می‌دهند ناوالنی با سم اعصاب از نوع نوویچوک مسموم شده است. این سم تنها در آزمایشگاه‌های دولتی قابل تولید است.

آلمان، سوئد و فرانسه تأیید کردند که ناوالنی با سم نوویچوک مسموم شده و خواهان توضیح روسیه در این‌باره شدند. روسیه اما اتهامات مربوط به دست داشتن در این اقدام را رد می‌کند.